VREMEPLOV


1993 - 1994
1993
Januar 1993
01.januar 1993.


Raspad Čehoslovačke federacije - Čehoslovačka odnosno Češko-Slovačka se sporazumno raspala na sastavne delove, Češku i Slovačku. Ovaj datum se obeležava u ovim državama kao dan nezavisnosti u njihovoj novijoj istoriji. Nakon 40 godina izabran je prvi nekomunistički predsednik u Čehoslovačkoj decembra 1989. godine, Vacval Havel. Trupe SSSR-a su se povukle sa teritorije ove zemlje tokom 1991. da bi Varšavski pakt bio raspušten do kraja iste godine. Na scenu stupaju separatističke snage Češke i Slovačke, Čehoslovačka postaje Češko-Slovačka. Tokom 1992. godine se vode konstruktivni i mirni pregovori dveju strana o razdruživanju da bi krajem novembra članovi saveznog parlamenta doneli odluku da federacija prestaje da postoji. Obe države donose sopstvene ustave. Od početka nove 1993. godine Češka i Slovačka su nezavisne države.

Zaokružen proces stvaranja unutrašnjeg tržišta Evropske zajednice.
_svg.png)
Od početka do kraja ove godine zabeležena je do tada rekordna, nezapamćena inflacija u SR Jugoslaviji veća od Nemačke(1923) pre i Mađarske(1947) posle Drugog svetskog rata od blizu dve milijarde puta. Cene su rasle i do 60 odsto dnevno. Vrednost dinara je padala u odnosu na nemačku marku 0,02 odsto u minutu. Slom dinara je doveo do menjanja cena u prodavnicama, skoro svakog minuta da bi se na kraju izražavale bodovima. Od januara 1992. štampane su čak 23 nove novčanice u proseku po jedna mesečno. Od oktobra 1993. do novembra iste godine štampano je čak 6 novih novčanica. Od stvaranja SRJ je izvršeno čak pet denominacija. Jedna od posledica hiperinflacije u SR Jugoslaviji jeste i štampanje novčanice od 500.000.000.000 (petsto milijardi) jugoslovenskih dinara. Najveći uzročnik ove nezapamćene inflacije jeste uticaj na privredu SRJ koji su izvršili sankcije i embargo uvedeni rezolucijom 757 Saveta bezbednosti Organizacije ujedinjenih nacija 30. maja 1992. Period sankcija trajao je od maja 1992. do novembra 1995. Sankcije su dovele do drastičnog pada životnog standarda i nestašici osnovnih životnih namirnica, lekova i energenata. One su imale razoran efekat na privredu i ekonomiju države. Sve ovo dovelo je do porasta kriminala u zemlji, naročito šverca.
03.januar 1993.


Potpisan START II ugovor koji se odnosio na redukciju arsenala nukleranih projektila dalekog dometa. Ugovor je potpisan od strane američkog predsednika Džordža Buša i ruskog Borisa Jelcina. Obe strane su se obavezale da smanje ovo naoružanje za trećinu od ukupne količine koju su posedovale 1990. godine.
06.januar 1993.

Umro američki džez muzičar, trubač, pevač, kompozitor, aranžer i šef orkestra Džon Briks „Dizi“ Gilespi, nesumnjivo jedan od najboljih trubača i improvizatora u istoriji džeza.(Rođen: Čero/Južna Karolina/SAD 21.oktobar 1917. - Umro: Inglvud/Nju Džersi/SAD 06.januar 1993.) Odigrao je presudnu ulogu u stvaranju bi-bap muzike. Njegova beretka i naočari sa okvirom od roga, sket pevanje, iskrivljena truba, naduvani obrazi i vedar duh postali su najprepoznatljiviji simboli bi-bapa. Rođen u porodici muzičara, u dvanaestoj godini je počeo da svira trombon, da bi već u šesnaestoj, nastupao u malim sastavima. Sa nepunih 20 godina nasledio je svog idola među trubačima Roja Eldridža, u sastavu Tedija Hila. Smatra se da Dizi, uz Armstronga i Majlsa Dejvisa, spada u najsnažnije ličnosti celokupne istorije džeza. Snažno je uticao na muzičare i stvorio novi stil sviranja na trubi. Nastupao je punih šezdeset godina, pa je teško naći istaknutijeg muzičara koji nije svirao sa njim. Dizi je upamćen od strane kako kritičara tako i fanova kao jedan od najvećih džez trubača svih vremena." Dizi Gilespi, dugogodišnji stanovnik Inglvuda u Nju Džersiju, umro je od raka pankreasa u 75. godini. Dobio je svoju zvezdu na Holivudskoj stazi slavnih na Bulevaru Holivud.

1917-1993

75

Umro ruski igrač Rudolf Hametovič Nurejev, zvezda svetske baletske scene. Na Zapad je emigrirao posle gostovanja u Parizu 1961. Upamćen je po nezaboravnim glavnim ulogama u mnogim baletima, uključujući „Labudovo jezero“, „Žizelu“, „Petrušku“.
12.januar 1993.


Predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić prihvatio ustavne principe predviđene Vens-Ovenovim mirovnim planom za B i H, na mirovnim pregovorima u Ženevi.
15.januar 1993.


SAD naredile pomorsku blokadu Haitija, pravdajući to opasnošću „masovnog gubitka života u moru“ zbog talasa izbeglica iz te zemlje u Karipskom moru.
19.januar 1993.


Prve američke jedinice napustile Somaliju nakon kraha vojne intervencije SAD u toj afričkoj državi.
20.januar 1993.

Umrla britanska glumica irsko-holandskog porekla Eda Hemstra Hepbern, poznatija kao Odri Hepbern, ambasadorka dobre volje UNICEF-a. (Rođena: Brisel/Belgija 04.maj 1929. - Umrla: Tolokenaz/Švajcarska 20.januar 1993.) Rođena je kao Odri Katlin Raston u Briselu od oca Džozefa Entonija Rastona, irskog bankara i majke baronese Ele van Hemstra, pripadnice holandske aristokratije čiji su preci bili francuski i engleski kraljevi. Njen otac je tek kasnije dodao prezime Hepbern. Imala je dva polubrata iz majčinog prvog braka sa holandskim plemićem. Pohađala je privatne škole u Engleskoj i Holandiji. Roditelji su joj se razveli 1935. godine, a ona nastavlja da živi sa majkom u Arnemu (Holandija). Kada je započela Nemačka invazija na Holandiju u Drugom svetskom ratu, ona odlučuje da koristi ime Eda fan Hemstra, jer je njeno staro ime zvučalo suviše engleski. Nakon rata se seli sa majkom u London, gde je bila balerina, radila kao model i 1951. godine počinje da radi kao glumica. Glumom se počela baviti da bi majci pomogla oko troškova. Njena prva veća uloga je bila u filmu „The Secret People“, 1951. godine u kome je igrala balerinu. Kasnije igra u muzičkoj komediji na Brodveju koja se zvala „Gigi“. Za tu ulogu je nagrađena nagradom „Theatre World Award“. Posle toga 1953. godine igra sa Gregorijem Pekom u filmu Praznik u Rimu, za kog osvaja Oskara za najbolju glavnu glumicu. Postavši velika holivudska zvezda, imala je priliku da igra sa poznatim glumcima kao što su: Fred Aster (Funny Face), Hemfri Bogart i Gari Kuper (Love In The Afternoon), Džordž Pepard (Doručak kod Tifanija), Keri Grent (Šarada), Reks Harison (Moja lepa gospođice), Piter O’Tul (Kako ukrasti milion) i Šon Koneri (Robin i Marian). Bila je pedesetih godina verena za Džejmsa Hensona, da bi se kasnije udala dva puta, za glumca Mela Ferera i italijanskog doktora Andrea Dotija. Iz oba braka imala je po jednog sina. Početkom devedesetih je otkrila da ima rak na slepom crevu. Operisala se u Los Anđelesu, ali joj to nije pomoglo. Preminula je u Tolokenazu. Ostala je zapamćena kao jedna od najlepših glumica koje su se pojavile na filmu.

1929-1993

63
22.januar 1993.

rat u hrvatskoj

Hrvatske oružane snage napale južni deo Republike Srpske Krajine – početak Operacije Maslenica ili agresije na Ravne Kotare u kojoj je ubijeno više stotina srpskih civila dok su snage UN koje su ih štitile u skladu sa Vensovim planom, napustile položaje. Namera napadača bila je zauzimanja Masleničkog mosta, aerodroma Zemunik i brane Peruća. Prema tvrdnjama srpske strane radilo se o planiranoj i organizovanoj seriji napada na srpska sela na području Ravnih Kotara koje su sproveli pripadnici hrvatske vojske sa ciljem etničkog čišćenja ovog prostora od srpskog stanovništva. Sam naziv „Maslenica” je kodni naziv Vojske Republike Hrvatske za ovu akciju. U ovoj akciji koja je trajala do kraja 1993. godine ubijeno je i nestalo 348 civila i vojnika, a među njima 40 žena i četvoro dece. U hrvatskim logorima ali i u svojim kućama silovano je najmanje 50 žena i devojčica srpske nacionalnosti. U zbegovima je kao direktna posledica agresije umrlo još 165 civila, a ukupan broj stradalih je 513. Sa područja Ravnih kotara, koje su u ovoj akciji delimično zauzele hrvatske snage (nekoliko desetina km²), ukupno je prognano oko 10.000 stanovnika srpske nacionalnosti. Sela Smoković, Islam Grčki i Kašić su potpuno uništena i spaljena, a stradala su i nacionalno mešovita sela: Murvica, Crno, Zemunik, Poljica, Islam Latinski. Srbi iz tih sela su prognani, mučeni, poklani ili odvedeni u hrvatske logore. Za ove zločine niko nije procesuiran niti kažnjen. Hrvatska strana je tvrdila da su Srbi, koje su nazivali agresorima, iako na tim prostorima žive vekovima unazad, silovitim napadima tokom 1991.godine, presekli u tom delu Hrvatsku na dva dela prekinuvši saobraćajne komunikacije. Svi pregovori između dve strane da se ta blokada prekine nisu urodili plodom. Srpske oružane formacije su nakon Sarajevskog primirija 1992.godine nastavili sa progonom, ubijanjem i maltretiranjem preostalih Hrvata u zadarskom zaleđu i pored prisustva snaga UN-a koje ih nisu štitile. Vojna je akcija pripremana i izvedena u razdoblju od 6. do 27. januara 1993, dok su borbe na terenu otpočele 22. januara 1993. u 6 sati. Tokom akcije hrvatske oružane formacije su preotele zadarsko zaleđe, Masleničko ždrilo i aerodrom Zemunik, a potom i branu Peruću, koju su Srbi pokušali bezuspešno srušiti dizanjem u vazduh. Srpske snage su se konsolidovale uz pomoć jedinica iz Republike Srpske i paravojnih formacija iz Srbije. Uspostavljena je nova linija razgraničenja ka severu ali hrvatske vojne jedinice nisu potisnute iz zadarskog zaleđa koje su zauzele.
26.januar 1993.



rat u hrvatskoj
Savet bezbednosti UN usvojio rezoluciju 802 kojom je osuđen napad Hrvatske na Republiku Srpsku Krajinu. Rezolucijom je zahtevano povlačenje hrvatskih vojnih snaga sa zauzetih delova teritorije pod zaštitom Unprofora dok je Srbima naloženo da vrate teško naoružanje pod kontrolu snaga UN. Rezolucija nije ispoštovana, obe strane su obnovile artiljerijsko granatiranje gradova, a vojne operacije velikih razmera su nastavljene do sredine proleća. Predstavnici Srpske Krajine i Hrvatske su 6. aprila zaključili primirje i potpisali sporazum o povlačenju hrvatskih jedinica sa ranije osvojenih teritorija. Na tim položajima su ih trebale zamijeniti Mirovne snage OUN. Međutim, hrvatske vlasti su kasnije odbile da ispoštuju potpisani sporazum. Na leto je nastavljeno sporadično artiljerijsko granatiranje. Savet bezbednosti OUN je produžio mandat mirovnih snaga.
Februar 1993
01.februar 1993.


Potpisan Evropski sporazum između Evropske zajednice i Rumunije.
03.februar 1993.
_svg.png)
Posle prvih višestranačkih izbora u Saveznoj Republici Jugoslaviji, u Beogradu konstituisana Savezna skupština.
05.februar 1993.

Umro američki režiser, scenarista i producent Džozef Leo Menkevic, dobitnik dva Oskara za režiju i dva za scenario. Neki od njegovih filmova: “Sve o Evi“, “ Julije Cezar“, “Kleopatra“, “ Bosonoga kontesa“, “Bekstvo“, “Tihi Amerikanac“, “Iznenada prošlog leta“ itd.
06.februar 1993.

Umro američki teniser afričkog porekla Artur Eš, prvi crni igrač koji je uspeo da pobedi na Gren slem turniru trijumfom na Vimbldonu 1975.godine. Umro je od side pošto je zaražen virusom te bolesti transfuzijom krvi prilikom operacije srca.
08.februar 1993.
_svg.png)

Rešenjem Ministarstva kulture Srbije obnovljen rad Zadužbine kralja Petra I Karađorđevića na Oplencu, u Topoli. Zadužbinu je kralj Petar I osnovao 1914. ali je ona posle Drugog svetskog rata ugašena oduzimanjem celokupne imovine Karađorđevića. Zadužbina obuhvata 163 hektara, sa vinskim podrumom, vinogradima i parkovima, crkvu Svetog Đorđa sa mauzolejom, hotel, bolnicu i stari Karađorđev grad. U međuratnom periodu vina iz vinograda Karađorđevića na Oplencu, imala su izuzetan ugled u svetu.

Poginula sva 132 putnika iranskog putničkog aviona“Tupoljev“ koji se srušio nakon sudara sa vojnim avionom tipa "Suhoj" blizu Teherana. Poginuli su i pilot i kopilot vojnog aviona.
11.februar 1993.


Umrla srpska književnica i profesor književnosti Desanka Maksimović, član Srpske akademije nauka i umetnosti. (Rođena: Rabrovica u Divcima kod Valjeva/Kraljevina Srbija/Srbija 16.maj 1898. - Umrla: Beograd/SR Jugoslavija/Srbija 11.februar 1993.) Desanka Maksimović je bila najstarije dete oca Mihaila, učitelja, i majke Draginje. Mihailo je bio sin Dimitrija i Nerandže Maksimović, Nerandža-Nera je bila potomak kneza Jovana Simića Bobovca. Odmah posle njenog rođenja, Mihailo Maksimović je dobio premeštaj, te se porodica odselila u Brankovinu. U Brankovini je Desanka provela detinjstvo i učila prve razrede osnovne škole, a u Valjevu je završila gimnaziju. Početkom avgusta 1933. godine udala se za Sergeja Slastikova. Nije imala dece. Završila je Filozofski fakultet u Beogradu i bila profesor u Obrenovcu, Dubrovniku i Beogradu. Gimnaziju je završila u Valjevu, a 1923. je došla na studije u Beograd. Jednu školsku godinu provela je u Parizu kao stipendista francuske vlade. Zatim je, do penzionisanja 1953. godine, bila profesor gimnazije. Prve pesme Desanke Maksimović štampane su 1920. u časopisu "Misao", a njenu prvu knjigu pesama objavio je tada poznati beogradski knjižar i izdavač Svetislav Cvijanović. U narednih pet decenija objavila je više od 30 zbirki pesama, romane, putopise, knjige za decu, kao i prepeve sa slovenačkog, ruskog i bugarskog jezika. Desankine pesme prevedene su na više svetskih jezika. Književna kritika posebno ističe, uz prvu zbirku "Pesme" i njene poetske knjige: "Vrt detinjstva", "Zeleni vitez", "Gozba na livadi", "Nove pesme", "Pesnik i zavičaj", "Otadžbino, tu sam", "Miris zemlje", "Tražim pomilovanje" i "Nemam više vremena". Celinom svog delovanja Desanka Maksimović je obeležila i obogatila noviji period naše književnosti i kulture. Njeno delo ovenčano je značajnim književnim nagradama i priznanjima. Ostala dela : priče „Ludilo srca“, romani „Otvoren prozor“, „Ne zaboraviti“, dečji roman „Pradevojčica“, zbirka bajki i proze u stihu „Oraščići palčići“, putopis „Snimci iz Švajcarske“ itd.

1898-1993

94
15.februar 1993.

Skupština Slovačke izabrala za prvog predsednika novoformirane države, ekonomistu Mihala Kovača.
19.februar 1993.

Pored obala Haitija u oluji potonuo feribot - od oko 1.500 putnika i članova posade spaslo se samo 285 ljudi.
25.februar 1993.

Kim Jong Sam preuzeo dužnost predsednika Južne Koreje kao prvi civil na čelu te azijske države posle 32 godine.
26.februar 1993.

Bomba koju su u njujorškom Svetskom trgovinskom centru podmetnuli islamski teroristi ubila šest i ranila više od 1.000 ljudi. Osam godina kasnije 11. septembra obe kule Centra srušene su, prema zvaničnim informacijama, u samoubilačkom napadu sa otetim putničkim avionima. U tom napadu poginulo je oko 3.000 ljudi.
27.februar 1993.
_svg.png)
_svg.png)
Ratni zločin Otmica železničkoj stanici Štrpci - iz voza koji je saobraćao na relaciji Beograd-Bar, grupa pripadnika srpske paravojne formacije pod komandom Milana Lukića, otela 19 putnika, 18 muslimana (Bošnjaka) i jednog Hrvata - kojima se potom izgubio svaki trag. Prema svedočenju prvog osuđenog za ovu otmicu, Nebojše Ranisavljevića, muslimani iz voza su izvedeni kako bi bili razmenjeni za grupu zarobljenih srpskih civila. Oteti su odvezeni u selo Prelovo kod Višegrada, gde su ih u fiskulturnoj sali osnovne škole postrojili, prilikom pretresanja oduzeli novac, nakit i druge vredne stvari. Posle toga, oteti putnici iz voza su vezani, ubačeni u kamion i odvedeni u pravcu Višegrada i najverovatnije likvidirani u jednom selu nedaleko od Drine. Većina ubijenih su bili državljani SR Jugoslavije uglavnom iz Priboja, Prijepolja, Beograda i Podgorice. Među njima je bilo i državljana Bosne i Hercegovine. Sud u Bijelom Polju je osudio Nebojšu Ranisavljevića na kaznu od 15 godina zatvora za učešće u ovom ratnom zločinu protiv civilnog stanovništva. Milan Lukić je pred Međunarodnim krivičnim sudom za bivšu Jugoslaviju, za zločine u Višegradu osuđen na doživotnu robiju.
Mart 1993
01.mart 1993.


rat u b i h
Američki vojni transporteri iznad istočne Bosne izbacili prve tovare s hranom i lekovima, čime je u Bosni i Hercegovini započela "Operacija padobran". Usled teške oskudice životnih namirnica stanovništva pogođenog građanskim ratom američka vojska je iz baze u Nemačkoj poletela ka B i H u cilju dostavljanja, padobranom, hrane i lekova. Ova operacija je započela tako što su dva američka transportna aviona tipa "herkules", poletela iz Nemačke i u toku noći bacila milion letaka na teritoriju istočne Bosne. Stanovništvo je obavešteno da će uslediti dostava humanitarne pomoći iz vazduha. Pre poletanja, po dogovoru, avione su pregledale sve tri zaraćene bosanske strane.
03.mart 1993.

Umro američki virusolog Albert Brus Sejbin, pronalazač vakcine protiv poliomielitisa (zarazna dečja paraliza). Sejbinova vakcina, spravljena od oslabljenih virusa, prvi put je masovno primenjena u Sovjetskom Savezu. Bio je profesor Medicinskog koledža Univerziteta u Sinsinatiju (SAD) i docnije predsednik Vajcmanovog instituta u Izraelu.
05.mart 1993.

Prilikom pada makedonskog putničkog aviona „Foker 100“, od 97 putnika i članova posade, poginulo 77. Avion se srušio samo minut nakon poletanja sa skopskog aerodroma.
10.mart 1993.

Suharto šesti put izabran za predsednika Indonezije.
12.mart 1993.

Poginulo najmanje 200 ljudi na godišnjicu masakra, pošto su islamski teroristi izazvali u Bombaju novu seriju eksplozija. Istog datuma 1992.godine u eksploziji bombe u tom gradu, poginulo je oko 300 ljudi.


Umro srpski (jugoslovenski) slikar i istoričar umetnosti Pavle Vasić, profesor Filozofskog fakulteta i Univerziteta umetnosti u Beogradu.
15.mart 1993.

Izraelski predsednik vlade Jicak Rabin izrazio spremnost na kompromis sa Sirijom, posle sastanka sa predsednikom SAD Bil Klintonom, tako što će joj, u zamenu za mirovni ugovor, predati deo Golanske visoravni.


Umro srpski (jugoslovenski) pevač narodnih i starogradskih pesama Živan Milić. Pevačku karijeru započeo je na gimnazijskoj priredbi u Kragujevcu, gde je otpevao pesmu “Ublaži nemir moj”. Kao dvadesetogodišnjak dolazi u Beograd. Diplomirao je na Fakultetu dramskih umetnosti. Prvu ploču snimio je 1961. godine sa Lolom Novaković. Njegov repertoar činile su starogradske pesme, romanse i zabavne melodije. Snimio je oko 20 singlova i LP ploča. Učestvovao je na skoro svim domaćim festivalima zabavne muzike i osvajao nagrade za interpretaciju. Nezaboravno je njegovo izvođenje melodije “Mali cvet” koje zadugo niko neće nadmašiti.
16.mart 1993.

U podmetnutoj eksploziji u indijskom gradu Kalkuta poginulo 69 ljudi.
17.mart 1993.

Početak funkcionisanja Evropskog ekonomskog prostora (EEP). EEP je obuhvatio teritorije 12 zemalja članica EZ i 3 država članica Evropske zone slobodne trgovine EFTA i to Norveške, Islanda i Lihtenštajna. Švajcarci su na referendumu odbili da njihova zemlja kao članica EFTA bude sastavni deo EEP. Usvajanjem dodatnog protokola omogućeno je stupanje na snagu Ugovora o evropskom ekonomskom prostoru koji je potpisan 2. maja 1992. godine. Počev od 1994. godine, na ovom prostoru je omogućeno slobodno kretanje roba, usluga, kapitala i radne snage i to na način kako se to čini na unutrašnjem tržištu EZ bez državnih granica. Države EFTA su potpisivanjem EEP-ugovora preuzele, između ostalog, i okruglo 80% EZ propisa relevantnih za uređenje unutrašnjeg tržišta.
19.mart 1993.
_svg.png)

U Narodnoj biblioteci Srbije osnovana "Zadužbina Desanke Maksimović", nekoliko sedmica posle smrti srpske književnice, s ciljem da pomaže objavljivanje i prevođenje na strane jezike njenih dela i da podstiče pesničko stvaralaštvo.
25.mart 1993.


rat u b i h
Na pregovorima u Njujorku nije usvojen plan kopredsednika Međunarodne konferencije o Jugoslaviji Sajrusa Vensa i lorda Dejvida Ovena za Bosnu i Hercegovinu. Plan je prihvatila Hrvatska, lider bosanskih muslimana Alija Izetbegović ga je potpisao posle dugog natezanja i uz više ograda i uslova. Plan nije potpisala Republika Srpska, iako ga nije sasvim odbacila, ali se usprotivila mapama o razgraničenju.
26.mart 1993.

Neuspeo pokušaj izglasavanja nepoverenja predsedniku Rusije Borisu Jelcinu u Skupštini Narodnih Deputata. Od dolaska na vlast demokratskim izborima juna 1991. godine Jelcin se neprekidno borio za prevlast u zemlji sa Vrhovnim Sovjetom i Skupštinom Narodnih Deputata, institucijama koje su zaostale iz vremena vladavine komunizma u Rusiji. Jelcin se borio za uvođenje tržišne privrede i jačanje parlamentarne demokratije što je posebno smetalo komunistima. Međusobna borba je vođena u kontinuitetu predsedničkim dekretima i njihovim odbijanjem. U Skupštini Narodnih Deputata komunisti su imali značajnu snagu. Međutim njihov pokušaj izglasavanja nepoverenja Predsedniku Jelcinu je propao iako je protiv njega glasalo 600 deputata dok im je za opoziv bilo potrebno još 72 glasa.


Umro srpski pozorišni i filmski glumac Taško Načić, majstor komedije i groteske. (Rođen: Kruševac/Kraljevina Jugoslavija/Srbija 07.april 1934. - Umro: Beograd/SR Jugoslavija/Srbija 16.mart 1993.) Potiče iz cincarske porodice. Glumom je počeo da se bavi još kao gimnazijalac. Nakon završene Kruševačke gimnazije, 1952. godine, upisao je Akademiju za pozorišnu umetnost. Studirao je u klasi profesora Mate Miloševića, kod koga je 1956. godine i diplomirao. Debitovao je kao student druge godine Akademije na sceni Jugoslovenskog dramskog pozorišta (JDP), predstavom Romeo i Julija. Predstavama Stanoje Glavaš i Gospođa ministarka započeo je 1954. godine zvaničnu karijeru, kao glumac na sceni Narodnog pozorišta u Beogradu. Igrao je i u kultnim predstavama Ateljea 212 zajedno sa Zoranom Radmilovićem: Radovan III i Kralj Ibi. Bio je stalni član ansambla ovog pozorišta od 1961. godine. Gostovao je i na sceni Srpskog narodnog pozorišta u Novom Sadu i Večernje scene "Radović". Ostvario je blizu 70 pozorišnih uloga. Na filmu je debitovao 1960. godine (Bolje je umeti Vojislava Nanovića). Nastupio je u 26 dugometražnih filmova. Najzapaženiju filmsku ulogu, infantilnog prodavca karanfila Pere Mitića, ostvario je u filmu Davitelj protiv davitelja (1984), za koju je nagrađivan na više festivala. Ostvario je veliki broj uloga na TV i radiju, u brojnim TV-dramama, serijama, zabavnim programima, te u dramama Radio Beograda. Njegov komičarski talenat širem gledalištu ostaće upamćen i po ulozi komercijaliste Božidara Majkovića u TV seriji Bolji život.

1934-1993

58
27.mart 1993.

Predsednik Kine postao Đang Cemin, generalni sekretar vladajuće Komunističke partije i vrhovni komandant armije. Ipak stvarnu moć u zemlji i tada je zadržao Đangov pokrovitelj Deng Sjaoping.
30.mart 1993.

Vlada u Skoplju odbacila je naziv "Bivša Jugoslovenska Republika Makedonija", koji su predložili međunarodni posrednici radi priznavanja novostvorene države i njenog prijema u UN.
31.mart 1993.


rat u b i h
Savet bezbednosti UN usvojio odluku o upotrebi vojne sile protiv prekršilaca u zoni zabranjenih letova nad Bosnom i Hercegovinom. Odlučeno je da bude oboren svaki avion koji se bez odobrenja nađe u tom prostoru, a za glavnog izvršioca odluke određen je NATO.
April 1993
08.april 1993.


Umro srpski (jugoslovenski) glumac Stojan Stole Aranđelović, zapažen u mnogim filmovima i TV serijama. (Rođen: Beograd/Kraljevina Jugoslavija/Srbija 12.jun 1930. - Umro: Beograd/SR Jugoslavija/Srbija 08.april 1993.) Ostvario je preko sto uloga u filmovima i TV serijama. Studirao je glumu na Pozorišnoj akademiji, gde je i diplomirao 1953. godine. Još kao student, dobio je prvu filmsku ulogu — imao je samo 20 godina kada je obukao oficirsku uniformu i zaigrao u kratkom igranom filmu Crveni cvet. Nedugo zatim, dobija i stalni angažman u tek osnovanom Jugoslovenskom dramskom pozorištu (JDP). Nije se duže zadržao u ansamblu ovog teatra i posle dve sezone napušta JDP i postaje slobodan umetnik. Godine 1954. Aranđelović je glumio u svom prvom celovečernjem filmu Devojka i hrast i od tada se usredsredio na snimanje filmova, ispred glume u pozorištu. Od filmova iz rane faze njegove karijere treba istaći Bulajićev Vlak bez voznog reda, Kotu 905 i posebno Pavlovićevu dramu Kapi, vode, ratnici, u kojoj je Aranđelović sa mnogo uspeha odigrao svoju prvu glavnu ulogu. Sredinom šezdesetih godina je dobio poziv od nemačkih filmadžija, sa kojima je radio famozne „crvene” vesterne u nekadašnjoj Jugoslaviji. Živeo je u svom stanu na Novom Beogradu. Iza sebe je ostavio još brojnih filmskih i televizijskih uloga. Igrao je u 89 igranih filmova. Ostvario je čitavu seriju fantastičnih epizoda - od dobrog zastavnika u seriji Vojnici, preko ratnih filmova i uloga partizanskog popa Vlade Zečevića u Sutjesci. U avgustu 1984. godine dobio je nagradu „Slavica“ za doprinos jugoslovenskoj kinematografiji. Poslednji put Aranđelović je stao ispred kamere kako bi odigrao minijaturu, još jednu u ogromnom nizu, u komediji Tri karte za Holivud (1993).

1930-1993

62
09.april 1993.


Generalna skupština Ujedinjenih nacija primila u članstvo svetske organizacije Bivšu jugoslovensku republiku Makedoniju.
10.april 1993.


U Južnoj Africi ubijen jedan od crnačkih vođa Kris Hani, lider južnoafričke Komunističke partije, a sutradan su crnci iz osvete spalili dvojicu belaca.
12.april 1993.




rat u b i h
U Jadran se srušio francuski avion tipa "miraž", neslavno obeleživši početak kontrole "zabranjenog leta" iznad Bosne i Hercegovine, koju su UN poverile NATO.
13.april 1993.


Počelo suđenje dvanaestorici bivših sovjetskih funkcionera i oficira, optuženih za zaveru 1991. zbog obaranja Gorbačova.
16.april 1993.


rat u b i h
_svg.jpg)
Hrvatske paravojne formacije likvidirale u selu Ahmići, nedaleko od Viteza u centralnoj Bosni 116 muslimana (Bošnjaka). Bio je to najveći pojedinačni pokolj tokom sukoba između bosanskohercegovačkih Hrvata i Bošnjaka. Međunarodni krivični sud za bivšu Jugoslaviju presudio je da su ubistva u Ahmićima bila zločin protiv čovečnosti, a jedan od zapovednika ove akcije, Dario Kordić, osuđen je na 25 godina zatvora. Napad na Ahmiće započeo je sa tri strane kako bi se stanovnici u begu uputili prema jugu, gde su vojnici čekali da ih upucaju. Male grupe od pet do deset vojnika išle su od kuće do kuće paleći ih i ubijajući meštane. Napad je doveo do razaranja sela i masakra bošnjačkih civila. Ubijeno je 116 osoba, od čega su 32 bile žene, a 11 deca. Dve džamije uništene su eksplozivima. Prema Centru za ljudska prava u Zenici, od 200 bošnjačkih kuća spaljeno je 180.
17.april 1993.

Umro turski državnik Turgut Ozal, predsednik Turske od 1989. godine.
18.april 1993.

_svg.png)
Savet bezbednosti UN usvojio rezoluciju 820 o hermetičkom stezanju obruča ekonomskih sankcija oko SRJ, ukoliko Srbi u Bosni do 26.aprila ne potpišu Vens-Ovenov mirovni plan. Rezolucija je izglasana na inicijativu Francuske, Velike Britanije i nesvrstanih zemalja. U njoj nije bilo novih kaznenih mera, ali je do krajnosti pooštrena primena svih do tada usvojenih sankcija, najtežih u istoriji Ujedinjenih nacija: zabrana svake trgovine i tranzita robe, zamrzavanje svih finansijskih fondova, presecanje rečnih i morskih puteva. Iz mera blokade izuzete su telekomunikacije, pošta i pravne transakcije.
19.april 1993.

Više od 80 pripadnika jedne američke verske sekte, uključujući njihovog vođu Dejvida Koreša, ubili federalni agenti nakon što su - posle 51 dana opsade - upali u središte sekte u teksaškom gradu Vako.
21.april 1993.

Vrhovni sud Bolivije na 30 godina robije osudio bivšeg diktatora Luisa Garsiju Mesu, pod optužbom za ubistva, pljačku, prevare i kršenje ustava.
23.april 1993.



rat u b i h
Skupština Republike Srpske oštro osudila Rezoluciju 820 Saveta bezbednosti UN, zaključila da potpisano primirje treba očuvati i početi direktne pregovore zaraćenih strana u Bosni i Hercegovini i podržala naredbu Glavnog štaba Vojske RS da se srpske snage ne mešaju u sukob Hrvata i muslimana (Bošnjaka).

U atentatu ubijen glavni opozicioni lider Šri Lanke Lalit Atulatmudali.
25.april 1993.

Na referendumu u Rusiji 62 odsto glasača podržalo reforme predsednika Borisa Jeljcina.
26.april 1993.

_svg.png)
U skladu sa rezolucijom 820 Saveta bezbednosti UN-a pooštrene su sankcije uvedene SR Jugoslaviji rezolucijom 725 od 31. maja 1992. godine. Ovom rezolucijom usvojenom 18.aprila, uvedena je potpuna blokada i nametnut zatvoren tip privrede. Stupila je na snagu pošto Srbi u Bosni nisu poptisali Vens-Ovenov mirovni plan. SR Jugoslavija je odsečena od svih međunarodnih komunikacija i saradnje. Potpuno je zabranjen transport svih vrsta roba preko granice SRJ sem uvoza prehrambene robe, medicinskog materijala i humanitarne pomoći. Strogo se kontroliše tranzit kroz SRJ i zabranjuje se pružanje svih vrsta usluga sem telekomunikacionih, poštanskih i pravnih.
27.april 1993.


Poluzvanični predstavnici Kine i Tajvana, prvi put od 1949. sastali se u Singapuru.
30.april 1993.
_svg.png)

Jugoslovensku (kasnije američku) teniserku Moniku Seleš na teniskom terenu u Hamburgu ranio nožem navodno umno poremećeni navijač nemačke teniserke Štefi Graf. Prvu zvezdu svetskog tenisa Moniku Seleš, tada jugoslovensku državljanku, nožem je ranio navodno umno poremećeni navijač nemačke teniserke Štefi Graf. Napadač je ostao nekažnjen, zahvaljujući skandaloznim presudama nemačkog suda.
Maj 1993
01.maj 1993.

Predsednika Šri Lanke Ranasingea Premadasu u Kolombu tokom prvomajske proslave bombom ubio atentator-samoubica.
02.maj 1993.



rat u b i h
U Atini predsednik Republike Srpske Radovan Karadžić potpisao Vens-Ovenov plan za Bosnu i Hercegovinu, pod uslovom da ga prihvati Skupština RS. Skupština je kasnije odbacila plan, ocenivši da su mape razgraničenja s bosanskim muslimanima i Hrvatima nepovoljne za Srbe u BiH.

Bivši šef norveške diplomatije i ambasador u Beogradu Torvald Stoltenberg postavljen za kopredsednika Međunarodne konferencije o Jugoslaviji, zamenivši američkog diplomatu Sajrusa Vensa koji je podneo ostavku.
06.maj 1993.


rat u b i h
Skupština Republike Srpske odlučila da se o Vens-Ovenovom planu za Bosnu i Hercegovinu raspiše referendum. Na izjašnjavanju građana 15. i 16. maja protiv plana je glasalo 96 odsto upisanih birača.
09.maj 1993.


rat u b i h
_svg.jpg)
Posle sukoba u centralnoj i jugozapadnoj Bosni, žestoke borbe između Hrvata i muslimana izbili i u Mostaru.
10.maj 1993.

Više od 200 radnika, mahom žena, izgubilo živote u požaru koji je zahvatio fabriku igračaka u tajlandskoj provinciji Nakon Patom.
18.maj 1993.


Građani Danske na drugom referendumu prihvataju ugovor o EU iz Mastrihta. Većinom od 56,8% glasova od ukupnog broja biračkog tela, građani Danske su se na drugom referendumu ovoga puta izjasnili da prihvataju ugovor o EU iz Mastrihta. Ovakav preokret je usledio nakon što je Danskoj Evropski savet izašao u susret na zasedanju u Edinburgu 11-12. decembra 1992. godine, tako što ova zemlja po njenoj želji nije uključena u jedinstveni monetarni sistem i u odbrambeno-političke koncepcije EU.
21.maj 1993.

Senat suspendovao predsednika Venecuele Karlosa Andresa Peresa pod optužbom za proneveru.
22.maj 1993.

U Kambodži održani prvi višepartijski izbori posle više od dve decenije.
24.maj 1993.


Eritreja stekla nezavisnost od Etiopije posle tri decenije rata za nezavisnost i referenduma na kojem su Eritrejci glasali za nezavisnost.
25.maj 1993.


Rezolucijom 827 Saveta bezbednosti OUN osnovan Međunarodni krivični tribunal za bivšu Jugoslaviju u Hagu
27.maj 1993.

U eksploziji automobila - bombe, koju je ispred firentinske palate Ufici iz XVI veka podmetnula italijanska mafija, poginulo je pet ljudi i ozbiljno je oštećena jedna od najbogatijih zbirki italijanskog slikarstva, antičkih skulptura i tapiserija.
Jun 1993
02.jun 1993.

Na prvim slobodnim izborima u Burundiju prvi put šef države postao pripadnik većinskog plemena Hutu. Izazivač Melhior Ndadaje pobedio vojnog predsednika Pjera Bujoju.
04.jun 1993.


rat u b i h
Savet bezbednosti Ujedinjenih nacija proglasio rezolucijom za zaštićene zone Sarajevo, Goražde, Tuzlu, Bihać, Srebrenicu i Žepu u B i H. Snage UN su dobile ovlašćenje da upotrebe silu radi njihove odbrane. Kasnije će se pokazati da su ove zaštićene zone neretko služile muslimanskim snagama kao baze za napad na Srbe.
05.jun 1993.

U Liberiji masakrirano 600 izbeglica, za šta su optužene vladine snage.
07.jun 1993.


U saobraćajnoj nesreći poginuo hrvatski (jugoslovenski) košarkaš Dražen Petrović. (Rođen: Šibenik/SFR Jugoslavija/Hrvatska 22.oktobar 1964. - Umro: Denkendorf/Nemačka 07.jun 1993.) Dražen Petrović je rođen u Šibeniku u porodici Jovana i Biserke Petrović. Njegov otac Jovan, inače policijski službenik bio je Srbin iz hercegovačkog mesta Zagora kod Trebinja, dok je majka Biserka, po zanimanju bibliotekarka, rođena u tradicionalnoj hrvatskoj katoličkoj porodici iz Bilica kraj Šibenika. Njegov stariji brat je bivši jugoslovenski i hrvatski košarkaš i trener Aleksandar Petrović. Petrović je karijeru započeo u Šibenci, nastavio u Ciboni i Real Madridu, sa kojima je imao najviše uspeha. Karijeru ja kasnije nastavio u NBA klubovima Portland Trejlblejzersi i Nju Džerzi Netsi. Sa reprezentacijom Jugoslavije osvojio je bronzanu i srebrnu medalju na Olimpijskim igrama 1984. i 1988, a sa Hrvatskom srebrnu medalju 1992. 1985. godine godine primio je zlatnu značku Sporta, nagradu za najboljeg sportistu u Jugoslaviji. Poginuo je u saobraćajnoj nesreći u Nemačkoj 7. juna 1993. Smatra se važnim delom prethodnice koja je dovela do velikog uticaja evropskih košarkaša u NBA. Godine 2008. ULEB ga je izabrao među 50 ljudi koji su najzaslužniji za razvoj košarke u Evropi. Ciboninoj dvorani je promenjeno ime u Košarkaški centar Dražen Petrović 4. oktobra 1993, a grad Zagreb ima trg koji nosi njegovo ime. Od 1994. najkorisniji igrači Mekdonaldsovog prvenstva dobijaju Trofej Dražena Petrovića. 29. aprila 1995. je podignuta statua ispred Olimpijskog muzeja u Lozani koja slavi Petrovićev značaj svetu sporta, što ga je učinilo drugim sportistom koji je primio ovu počast. Petrović je 2002. uveden u Košarkašku kuću slavnih.

1964-1993

28
08.jun 1993.
_svg.jpg)


rat u b i h


Bežeći pred velikom muslimanskom ofanzivom na području Travnika, oko 8.000 Hrvata, ogromnom većinom civila, našlo utočište na planini Vlašić, koja se nalazila pod kontrolom Srba.
U svom stanu u Parizu ubijen Rene Buske šef francuske policije u vreme nacističke okupacije. Bio je visoki službenik kolaboracionističke Višijeve vlade koja je sarađivala sa nacističkim okupatorima, generalni sekretar policije u periodu od maja 1942. do kraja 1943.godine. Lično je dozvolio deportaciju jevrejske dece u nemačke logore. Godine 1943. njegove policijske jedinice su asistirale Nemcima u čišćenju Marseja od 30.000 „sumnjivih“ građana, od kojih je 2.000 otpremljeno u logore smrti. Te godine se sastao sa Hajnrihom Himlerom koji ga je pohvalio zbog kolaboracije. Za dela počinjena u toku rata suđeno mu je 1949. kada je dobio minimalnu kaznu. Tokom 1957. i 1958, preko političkih veza, povratio je odlikovanja i ugled u društvu i reaktivirao se u politici. Od sredine 1960-ih davao je podršku i imao bliske veze sa Fransoa Miteranom i drugim visokim francuskim političarima. Godine 1986. izbio je skandal vezan za Buskeovu prošlost i tvrdnje da su političari umešani u skrivanje ovih detalja. „Organizacija kćerki i sinova deportovanih jevreja“ ga je 1989. optužila za deportaciju 194 jevrejska deteta tokom rata, a ovaj slučaj je dospeo na sud 1991. Dana 8.juna 1993.godine nekoliko nedelja pre početka suđenja, Buskea je u njegovom stanu upucao izvesni, kako se navodi umno poremećeni, Kristijan Didijer, tako da nije formalno osuđen za pomenuti zločin protiv humanosti.
12.jun 1993.



Američki avioni bombardovali glavni grad Somalije Mogadiš u pokušaju da unište otpor lidera somalske gerile generala Mohameda Faraha Aidida. Posle bombardovanja nastavljenog i sledećih dana, tokom kojih je bilo i mnoštvo civilnih žrtava, američki komandosi nisu uspeli da uhvate Aidida i na kraju su napustili teritoriju te zemlje.
13.jun 1993.

Kim Kembel postala prva žena premijer u istoriji Kanade.
14.jun 1993.


Đani de Mikelis izjavio da je bila greška rano priznavanje Slovenije, Hrvatske i B i H. Nešto više od godinu dana od početka rata u Bosni italijanski ministar inostranih poslova je u svom intervjuu datom italijanskoj televiziji RAI istakao da je bilo pogrešno što su ove tri bivše jugoslovenske republike prerano dobile priznanje, tvrdeći da je njihovo priznavanje proizvod pritiska Nemačke zarad očuvanja jedinstva Evropske Zajednice.

Kambodžanski princ Norodom Sihanuk, na osnovu dogovora rivalskih frakcija i mirovnog sporazuma o Kambodži, ponovo postao šef države.

Tansu Čiler postala prva žena šef vlade u istoriji Turske.
17.jun 1993.


Poginulo šest i ranjeno 43 pripadnika mirovnih snaga UN u sukobu sa gerilcima u glavnom gradu Somalije Mogadišu, koji su, pokušavajući da ispune želju vlasti SAD, bezuspešno lovili vođu najjače frakcije somalskih gerilaca Muhameda Faraha Aidida.
18.jun 1993.


rat u b i h
Savet bezbednosti UN odobrio slanje 7 600 „plavih šlemova“ u šest gradova u Bosni i Hercegovini.
19.jun 1993.


Umro engleski pisac Vilijam Golding, dobitnik Nobelove nagrade za književnost 1983. Bio je preokupiran temom zla i iskonskog greha, tako da su njegova dela prožeta takvom atmosferom, sa brojnim alegorijama, često nerazumljivim. Bio je veoma popularan. Neka od njegovih dela: romani „Gospodar muva“, “Naslednici“, „Beg škorpija“ eseji „Vrele kapije“, „Pokretni cilj“ itd.
23.jun 1993.

Nigerijski diktator, general Ibrahim Babangida onemogućio povratak demokratije u zemlju poništivši predsedničke izbore održane 12.juna.
24.jun 1993.


U SAD uhapšeno osam islamskih terorista pod sumnjom da su pripremali podmetanje bombi u zgradu Ujedinjenih nacija i na druga mesta u Njujorku.
27.jun 1993.



Amerikanci bombardovali iračku prestonicu Bagdad sa 23 krstareće rakete, što je Vašington objasnio kao uzvratnu meru zbog atentata koji su Iračani navodno pripremali na bivšeg predsednika SAD Džordža Buša tokom njegove posete Kuvajtu. Cilj bombardovanja bilo je središte iračke obaveštajne službe, ali je ubijeno i ranjeno više desetina civila.
28.jun 1993.


Grčka proterala u Albaniju hiljade ilegalnih imigranata, posle odluke Tirane da protera jednog grčkog pravoslavnog sveštenika.
Jul 1993
02.jul 1993.

Turski islamisti zapalili hotel u Sivasu usmrtivši 37 ljudi, većinom intelektualaca, učesnika kulturnog festivala.
09.jul 1993.


Britanski naučnici identifikovali posmrtne ostatke ruskog cara Nikolaja II Romanova i članova njegove porodice, koristeći genetičku metodu DNK fingerprintinga. Rusku carsku porodicu su na osnovu Lenjinove naredbe ubili a potom iskasapili boljševici leta 1918. u Jekaterinburgu (Sverdlovsk u SSSR-u).
12.jul 1993.

Zemljotres na severu Japana aktivirao klizišta i pokrenuo džinovske morske talase (Cunami), usmrtivši oko 200 ljudi.
13.jul 1993.


rat u b i h
_svg.jpg)
Hapšenjem stotina muslimanskih civila, hrvatske oružane formacije u Mostaru otpočele novi talas etničkih čišćenja.
26.jul 1993.

Poginulo 66 ljudi prilikom pada južnokorejskog putničkog aviona u blizini Seula.
27.jul 1993.


_svg.jpg)
rat u b i h
U Ženevi počela desetodnevna konferencija na kojoj su, prvi put posle tri meseca, direktno pregovarali predstavnici triju zaraćenih strana u Bosni i Hercegovini. Pored međunarodnih predstavnika, na skupu su učestvovali lideri SR Jugoslavije i Hrvatske, ali konferencija nije uspela da zaustavi građanski rat u BiH.
30.jul 1993.


_svg.jpg)
rat u b i h
Lideri bosanskih muslimana (Bošnjaka) Srba i Hrvata iz Bosne i Hercegovine, postigli su na mirovnim pregovorima u Ženevi dogovor o "uniji", prema kojem bi BiH činile tri etničke republike. Ni ovaj sporazum nije zaustavio građanski rat, najviše zbog uplitanja inostranih interesa.
Avgust 1993
04.avgust 1993.

Japanski zvaničnici uputili izvinjenje ženama koje su tokom Drugog svetskog rata primoravane da služe kao seksualno roblje japanskim vojnicima, na okupiranim teritorijama.
13.avgust 1993.

U šestospratnom hotelu u Tajlandu, koji se iznenada srušio, poginulo više od 120 ljudi.
18.avgust 1993.


SAD saopštile Sudanu da je stavljen na listu zemalja koje podržavaju međunarodni terorizam.
26.avgust 1993.


Predsednik Rusije Boris Jeljcin potpisao sporazum o prijateljstvu s Češkom, nakon što je osudio invaziju armija Varšavskog pakta na Čehoslovačku 1968.
30.avgust 1993.


Umro srpski (jugoslovenski) pozorišni, filmski i TV glumac Miloš Žutić. (Rođen: Beograd/Kraljevina Jugoslavija/Srbija 16.novembar 1939. - Umro: Beograd/SR Jugoslavija/Srbija 30.avgust 1993.) Njegovi roditelji su bili defektolozi i radili su u Domu slepih u Zemunu, gde je Miloš počeo da pohađa osnovnu školu. Glumom je počeo da se amaterski bavi u DADOV-u još u gimnazijskim danima za vreme pohađanja XIV gimnazije. Završio je Akademiju za pozorišnu umetnost u Beogradu. U periodu od 1960. godine do 1992. godine ostvario je 85 uloga u brojnim pozorištima širom zemlje. Sa svojim ulogama je učestvovao u mnogim pozorišnim smotrama. Nastupao je na filmu, radiju, televiziji i u pozorištu. Pored zapaženih uloga, ostao je upamćen kao „narator“ u mnogim filmovima i serijama. Našao se u glavnim ili epizodnim ulogama u ostvarenjima kao što su "Kamiondžije", "Grlom u jagode", Pozorište u kući" itd. Bio je muž Svetlane Bojković i Ognjanke Ognjanović Žutić, obe glumice, i otac Katarine Žutić glumice, i sina Đorđa. Preminuo je posle duge i teške bolesti u Beogradu. Sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu. Od 1994. godine dodeljuje se "Nagrada Miloš Žutić" za najbolje glumačko ostvarenje u protekloj pozorišnoj sezoni. Kroz ovu nagradu ime i delo Miloša Žutića živeće još mnogo godina, a sve na ponos naslednika vrsnog glumca.

1939-1993

53
Septembar 1993
01.septembar 1993.


_svg.jpg)
rat u b i h
U Ženevi su propali pregovori o okončanju građanskog rata u BiH, jer je sarajevska vlada, uz blagoslov SAD i drugih zemalja, odbacila mirovni plan međunarodnih posrednika.
07.septembar 1993.

Rusija, Belorusija, Kazahstan, Uzbekistan, Jermenija i Tadžikistan – potpisale sporazum o zadržavanju rublje kao zajedničke valute.
09.septembar 1993.


Izrael i PLO (Palestinska oslobodilačka organizacija) se sporazumeli o međusobnom priznanju.
13.septembar 1993.


Izrael i Palestinska oslobodilačka organizacija (PLO) potpisali u Vašingtonu mirovni sporazum.
18.septembar 1993.



Oko 2.000 dobrovoljaca krenulo u opkoljeni grad Suhumi, odgovarajući na apel predsednika Gruzije Eduarda Ševardnadzea da se oružjem suprotstave separatistima u gruzijskoj autonomnoj republici Abhaziji.
21.septembar 1993.

Predsednik Rusije Boris Jelcin raspušta dekretom Vrhovni Sovjet i Skupštinu Narodnih Deputata – Ustavna kriza. Ovakvu protivustavnu odluku Jelcin je saopštio javnosti putem televizijskog prenosa. U objavi je stajalo i to da će Boris Jelcin samostalno držati vlast u zemlji do izbora novog parlamenta i potvrđivanja novog ustava na referendumu. Uslediće odgovor pomenutih institucija vlasti kojim se Jelcinu oduzima predsedničko mesto kroz impičment. Ovaj spor će prouzrokovati veliku ustavnu krizu u Oktobru u kojoj će Jelcin uz pomoć vojske koja je stala na njegovu stranu izaći kao pobednik.
24.septembar 1993.

Kralj Norodom Sihanuk ponovo preuzeo kambodžanski presto, sa kojeg je sišao 1955. istog dana on je potpisao ustav prema kojem je Kambodža postala ustavna monarhija.
28.septembar 1993.

Na ulicama Moskve pale prve žrtve ustavne krize. Nakon objavljivanja Jelcinovog dekreta kojim on raspušta Vrhovni Sovjet i Skupštinu Narodnih Deputata na ulice prestonice su se slile reke demonstranata okrenute protiv dotadašnje Jelcinove politike. Jelcin je započeo ekonomske reforme počekom 1992. godine. Glavno obeležije tih reformi je bila takozvana « šok terapija » , ekonosmki program koji je doneo niz problema građanima Rusije. Životni standard je drastično pao, kriminal je bio u usponu, korupcija široko rasprostranjena itd. Za sve je bio okrivljen aktuelni predsednik koji se od dolaska na predsedničku poziciju juna 1991. godine neprekidno borio sa legislativom za prevlast u zemlji. Ta borba je na kraju i dovela do ustavne krize. U sukobima sa organima reda pale su i prve žrtve među demonstrantima.
30.septembar 1993.

U seriji jakih zemljotresa u jugozapadnoj Indiji poginulo najmanje 22.000 ljudi.
Oktobar 1993
04.oktobar 1993.

Okončana ustavna kriza u Rusiji prolivanjem krvi. Zamenik predsednika Rusije Aleksandr Ruckoj i predsednik Ruskog Vrhovnog Sovjeta Ruslan Hazbulatov su predvodili opoziciju Borisu Jelcinu. Oni su se sa svojim pristalicama zabarakadirali u zgradu ruskog parlamenta Rusku Belu Kuću. Oko parlamenta su bile postavljene barikade i bodljikava žica. Njima se po rečima ministra unutrašnjih poslova, 1. oktobra pridružilo oko 600 dobro naoružanih pristalica. Sve je mirisalo na početak građanskog rata. Ruski patrijarh je pokušao vršiti ulogu medijatora ali bezuspešno. Oružani sukob dveju strana se odvijao 3. i 4. oktobra. Policija nije uspela da spreči pohod demonstranata ka Beloj Kući 3. oktobra. Dotadašni politički sukob dveju strana je prerastao u oružani. Demonstranti su po nagovoru Ruckoja i Hazbulatova 3. oktobra krenuli da zauzmu nacionalnu televiziju Ostankino. Ispred televizije je došlo do sukoba demonstranata i policije u kojima je poginulo 62 ljudi. Televizija je prestala da emituje program. Narednog dana 4. oktobra kada je ponovo počeo da se emituje TV program Jegor Gajder je pozvao pristalice predsednika Jelcina da izađu na ulice kako bi mu pružile podršku. Presudnu ulogu u okončanju sukoba preuzela je ruska armija koja je sve vreme bila uzdržana. Napokon izjutra 4. oktobra, ona se stavila na stranu predsednika Jelcina. Tenkovi su granatama zasipali zgradu parlamenta čiji su gornji spratovi bili u plamenu. Do podneva vojska je uspela oružanom akcijom osvajajući sprat po sprat parlamenta da okonča sukob i ustavnu krizu. Ruckoj i Hazbulatov su uhapšeni. Boris Jelcin je izašao kao pobednik, sprečivši da uspe, kako su tada pričali druga Oktobarska Revolucija. Bio je to konačan kraj vladavine Sovjeta u Rusiji. Prema zvaničnim podacima ruske policije u sukobima tokom ustavne krize je poginulo 187 ljudi dok je ranjenih bilo 437. Međutim nezvanično se pominje cifra od 1 500 poginulih ljudi od kojih je većina stradala u borbama u zgradi parlamenta. Poginulo je 12 pripadnika vojske i policije od kojih je najmanje njih devet stradalo greškom, vatrom svojih kolega.



Češka Republika i Slovačka potpisuju Evropski sporazum sa Evropskom unijom. Federacija Čehoslovačka, odnosno Češkoslovačka je nakon pada komunističkog režima potpisala Evropski sporazum sa EU 16. decembra 1991. godine. Pošto su se dve federalne jedinice sporazumno razdružile i postale nezavisne republike od 1. januara 1993. godine usledili su posebni pregovori između EU i dveju republika. Nakon uspešnih pregovora potpisan je novi Evropski sporazum.
08-09.oktobar 1993.

U Beču je održan Prvi samit šefova država i vlada pod okriljem Saveta Evrope.
11.oktobar 1993.

Na norveškog izdavača Vilijama Nigarda, koji je štampao "Satanske stihove" britanskog pisca indijskog porekla Salmana Ruždija, u Oslu pucao i teško ga ranio jedan islamski terorista.
13.oktobar 1993.
_svg.png)

Sud u Hamburgu proglasio Nemca Gintera Parhea krivim zbog ranjavanja nožem srpske teniserke Monike Seleš, ali je na osnovu toga doneo presudu koja je širom sveta ocenjena kao skandalozna. Parhe je kažnjen uslovno na dve godine zatvora.
15.oktobar 1993.

Nobelovu nagradu za mir dobili su predsednik Južne Afrike Frederik Vilem de Klerk i vođa Afričkog nacionalnog kongresa Nelson Mandela za doprinos okončanju režima aparthejda i stvaranja osnova za razvoj demokratije u Južnoj Africi.
20.oktobar 1993.


Umro srpski (jugoslovenski) slikar i akademik Milan Konjović. (Rođen: Sombor/Austro-Ugarska/Srbija 28.januar 1898. - Umro: Sombor/SR Jugoslavija/Srbija 20.oktobar 1993.) Milan Konjović je rođen kao drugo dete u znamenitoj porodici advokata i poslanika u ugarskom saboru Davida Konjovića. Po majci je potomak uglednog srpskog pedagoga, publiciste i upravnika Srpske učiteljske škole Nikole Vukićevića. U Somboru je, tokom pohađanja gimnazije, 1914. godine prvi put izlagao pedesetak radova slikanih u prirodi. Posle Prvog svetskog rata studirao je slikarstvo na Akademiji u Pragu, u klasi Vlaha Bukovca, a potom u privatnoj školi u Beču. U Pariz je došao 1924. Neko vreme proveo je u ateljeu Andrea Lota. Izlagao je dela iz svoje "plave faze" u pariskim galerijama, a učestvovao je i na izložbama pariskog Salona. U Sombor se vratio 1932. i posvetio slikanju rodnog kraja. Bio je slikar snažnog temperamenta, čiste boje i ekspresivnog crteža. Prebogat opus Milana Konjovića sačinjava oko 6 hiljada ulja, pastela, akvarela, tempera, crteža, tapiserija, vitraža, mozaika, grafika i pozorišnih scenografija. Pripadao je grupama "Oblik" i "Dvanaestorica". U Somboru je 1966. godine otvorena „Galerija Milan Konjović” u kojoj se trenutno nalazi više od 1060 umetnikovih dela.

1898-1993

95
23.oktobar 1993.

.jpg)
U eksploziji koju su podmetnuli teroristi Irske republikanske armije, u Belfastu poginulo 10 ljudi.
29.oktobar 1993.

Evropski savet EU odredio sedišta novoformiranih institucija Evropske unije. Na posebno sazvanom Samitu u Briselu predsednici država i vlada 12 država članica EU su odredili sedišta novoformiranih institucija EU. Nemački Frankfurt postaje sedište Evropskog monetarnog instituta (EMI), Holandija je postala sedište Europola a Danska Evropske agencije za zaštitu životne sredine.
31.oktobar 1993.

Umro italijanski filmski režiser Federiko Felini, jedan od najvećih sineasta XX veka. (Rođen: Rimini/Italija 20.januar 1920. - Umro: Rim/Italija 31.oktobar 1993.) Felini je rođen u Riminiju, na obali Jadranskog mora, u porodici iz srednje klase s troje dece. Njegov otac, Urbano, bio je trgovački putnik i trgovac, a majka Ida rođ. Barbiani, domaćica poreklom iz Rima. Deo detinjstva proveo je kod bake na selu Đambetoli često lutajući s raspuštenijom seoskom decom, njegova dečačka iskustva oslikana su delimično u filmovima Dangube (I Vitelloni; 1953), 8½ (1963) i Amarcord (1973). Školovao se u katoličkom internatu. Tokom Musolinijevog fašističkog režima, Federiko i njegov brat Rikardo su bili pripadnici Avanguardiste, fašističke omladinske organizacije u koju se svaki adolescent tada morao učlaniti. Međutim, Felini i njegova porodica nisu bili fašisti i nisu bili simpatizeri Musolinija. Posle Drugog svetskog rata na početku karijere bio je jedan od najistaknutijih predstavnika nadrealističkog pokreta, ali je ubrzo razvio sopstveni stil, stvarajući filmove neponovljivog šarma u kojma su ljudi često prikazani u najbizarnijim situacijama, pa je izraz „felinijevski“ skovan da opiše njegov manir stvaranja. Pored Mikelanđela Antonionija smatra se za glavnog pokretača druge italijanske filmske renesanse. Za života je smatran kritičarem društvenih pojava u italijanskom građanskom društvu u posleratnom razdoblju, oslikavao je ekonomski prosperitet i njegove deformacije. U Sjedinjenim Državama smatran je najrespektabilnijim evropskim rediteljem, i osobom čija je popularnost bila uporediva s najistaknutijim filmskim zvezdama njegovog doba. Značajniji savremeni reditelji kao što su Dejvid Linč, Tim Barton, Pedro Almodovar Teri Giliam i Emir Kusturica su svi isticali da je Felini imao uticaj na njihov rad. Neki od filmova: „Dangube“, „Ulica“(Oskar), „Probisvet“, „Kabirijine noći“(Oskar), „Sladak život“ (prva nagrada u Kanu), „Osam i po“ (Oskar), „Đulijeta i duhovi“(Zlatni globus), „Klovnovi“, „Satirikon“, „Kazanova“ itd.

1920-1993

73
Novembar 1993
01.novembar 1993.

Ugovor o EU iz Mastrihta stupa na snagu – uspostavljena Evropska unija. Ugovor o Evropskoj uniji je potpisan 7. februara 1992. godine, ratifikovan je od strane 12 država članica tokom 1992. i 1993. da bi stupio na snagu prvog dana novembra 1993. godine. Uspostavljena je Evropska unija koju čine tri stuba: Evropska zajednica, Zajednička spoljna i bezbednosna politika i saradnja pravosudnih i organa unutrašnjih poslova.
05.novembar 1993.

Nakon mastrihtskog ujedinjenja EU stvara svoju Armiju sastavljenu od francusko-nemačko-belgijskih jedinica u broju od 40.000 vojnika na čijem čelu je bio prvi general, Nemac Helmut Vilman.
06.novembar 1993.

Gruzijske trupe zauzele u Zugdidi poslednje uporište pobunjenika lojalnih svrgnutom predsedniku Gruzije Zvijadu Gamsahurdiji.
09.novembar 1993.


rat u b i h
_svg.jpg)
Hrvatske jedinice salvama topovskih granata oborile u Neretvu Stari most u Mostaru, sagrađen 1566.
11.novembar 1993.


Umro srpski (jugoslovenski) pozorišni, filmski i TV glumac Dragomir Bojanić - Gidra. (Rođen: Kragujevac/Kraljevina Jugoslavija/Srbija 13.jun 1933. - Umro: Beograd/SR Jugoslavija/Srbija 11.novembar 1993.) U ranoj mladosti život ga je postavio pred najveće izazove, pošto je nakon Drugog svetskog rata izgubio oba roditelja i ostao siroče. Gidrina majka Novka umrla je od tuberkuloze, a kada je glumac imao devet godina, streljali su njegovog oca Jocu, koji je bio oficir Jugoslovenske vojske i pripadnik Garde. Glumačku karijeru Gidra je počeo u Narodnom pozorištu u Beogradu u koje ga je uveo Raša Plaović zapazivši mladog studenta prve godine Pozorišne akademije. Na sceni nacionalnog teatra, a zatim i Jugoslovenskog dramskog pozorišta igrao je Šekspira, Nušića, Gogolja, Dikensa, Brehta... Bio je najmlađi Mitke u istoriji jugoslovenskog pozorišta, ali svog Hamleta, što mu je bila najveća želja, nije dočekao. Ostvario je preko sto uloga u filmovima i TV serijama, a filmski serijal Lude godine je obeležio njegovu karijeru, a uloga Žike Pavlovića u tom serijalu smatra se remek delom srpskog glumišta: "Kroz granje nebo", "Marš na Drinu", "Valter brani Sarajevo", "Biće skoro propast sveta", "Lude godine", "Žikina dinastija", "Majstori"... Dobitnik je niza glumačkih nagrada, među kojima se izdvajaju "Velika povelja" na festivalu u Nišu, 1968. za glavnu ulogu u filmu "U raskoraku" i "Zlatna arena" u Puli, 1974. godine za film "Svadba". Filmsku karijeru započeo je 1955. godine epizodnom ulogom u filmu Žike Mitrovića Ešalon doktora M., nakon koje je usledio bogati kinematografski opus. Pod pseudonimom „Entoni Gidra“ (Anthony Ghidra), Dragomir Bojanić je šezdesetih godina u Italiji snimio desetak vesterna i akcionih filmova. Nadimak Gidra (Qhidra) u prevodu znači „zmija”. Bio je oženjen glumicom Ljiljanom Kontić sa kojom je imao ćerku. Preminuo je od raka jetre. Tokom lečenja bio je na Vojnomedicinskoj akademiji (VMA) u Beogradu. Sahranjen je u Aleji zaslužnih građana na Novom groblju u Beogradu.

1933-1993

60
16.novembar 1993.



UN su, posle velike blamaže američkih trupa, zvanično odustale od potrage za liderom najmoćnije frakcije u Somaliji Mohamedom Farahom Aididom.
17.novembar 1993.

Nigerijski general Sani Abača zbacio civilnu vladu Ernesta Šonekana i narednog dana raspustio sve demokratske institucije.
18.novembar 1993.


Lideri Južne Afrike odobrili ustav kojim je označen kraj politike aparthejda (specifičan sistem rasne segregacije) u toj zemlji.
22.novembar 1993.
_svg.png)

Emitovana prva "Muzička slagalica" na TV Beograd, preteča "TV slagalice", autor Nikola Nešković, prvi voditelj Ivan Bauer.
26.novembar 1993.

Prvi generalni štrajk u Belgiji posle pola veka paralizovao privredu i saobraćaj i primorao vladu na pregovore sa sindikatima.
29.novembar 1993.


Na inicijativu Evropske unije, u Ženevi ponovo otpočeli mirovni pregovori. Četvorodnevnoj konferenciji su, uz 12 šefova diplomatije zemalja EU, prisustvovali predsednici Srbije, Crne Gore i Hrvatske i predstavnici zaraćenih strana u Bosni i Hercegovini.
Decembar 1993
02.decembar 1993.

Šefa medeljinskog kartela droge Pabla Eskobara ubile kolumbijske snage bezbednosti, 16 meseci pošto je pobegao iz zatvora.
04.decembar 1993.

Vlada Angole i pobunjenički pokret UNITA postigli saglasnost o uslovima primirja radi okončanja 18-ogodišnjeg građanskog rata u toj afričkoj zemlji.

Umro američki kompozitor, gitarista i satiričar Frenk Zapa (Frensis Vinsent Zapa). (Rođen: Baltimo/Merilend/SAD 21.decembar 1940. - Umro: Los Anđeles/Kalifornija/SAD 04.decembar 1993.) Njegovi roditelji su bili iz Sicilije. Zapina muzička karijera trajala je 30 godina, a započeo ju je 1956. godine u tinejdžerskom sastavu The Blackouts. Tokom tog razdoblja Zapa se pokazao kao vrstan kompozitor, gitarista i vođa sastava. S njim su uvek nastupali veliki muzičari, a u pratećem sastavu obično je imao oko devet svirača. Početkom 1960-ih osnovao je rok sastav The Mothers of Invention s kojim je ostvario brojnu diskografiju. Zapa je takođe režirao dugometražne filmove i muzičke spotove i dizajnirao naslovne strane albuma. Smatra se jednim od najinovativnijih i stilski najraznovrsnijih rok muzičara svoje ere. Klasičnu muziku počeo je da piše u srednjoj školi, dok je istovremeno svirao bubnjeve u ritam i bluz bendovima, kasnije prelazeći na električnu gitaru. Nastavio je ovaj eklektični i eksperimentalni pristup nezavisno od toga da li je osnovni format bio rok, džez ili klasika. Bio je oštar kritičar redovnog obrazovanja i organizovane religije, i iskreni i strastveni zagovornik slobode govora, samoobrazovanja, političkog učešća i ukidanja cenzure. Za razliku od mnogih drugih rok muzičara njegove generacije, nije odobravao droge, ali je podržavao njihovu dekriminalizaciju i regulativu. Zapa i dalje ima veliki uticaj na muzičare i kompozitore. Njegove počasti uključuju uvođenje u Dvoranu slavnih rokenrola 1995. godine i nagradu Gremi za životno delo 1997. godine. Godine 2000, on je rangiran na 36. mestu VH1 spiska 100 najvećih izvođača hard roka. Časopis Roling stoun ga je 2004. rangirao na 71. mesto na listi „100 najvećih umetnika svih vremen a 2011. na 22. mesto na listi „100 najvećih gitarista svih vremena“. Preminuo je od posledica kancera prostate.

1940-1993

52
07.decembar 1993.

Umro predsednik Obale Slonovače Feliks Ufue Boanji, afrički državnik koji je duže vladao od ijednog svog kolege na crnom kontinentu. (Rođen: Jamusukro/Francuska zapadna Afrika/Obala Slonovače 18.oktobar 1905. - Umro: Jamusukro/Obala Slonovače 04.decembar 1993.) Bio je prvi predsednik Obale Slonovače i jedan od pionira i predvodnika dekolonizacije Afrike. Prvobitno je radio kao seoski upravitelj, lekar, upravitelj imanja, sindikalist, da bi ubrzo postao član Parlamenta Republike Francuske, a kasnije je vršio i ministarske funkcije u Vladi Francuske. Ufue-Boanji je već od 1940-ih bio jedna od ključnih ličnosti u procesu dekolonizacije i razvoja Obale Slonovače, a tu je ulogu zadržao do svoje smrti 1993. godine. Za vreme njegovog politički umerenog mandata, Obala Slonovače doživela je ekonomski prosperitet. Ovaj uspeh, inače retkost u osiromašenoj Zapadnoj Africi, bio je poznat kao Čudo iz Obale Slonovače, a rezultat je pažljivog planiranja, održavanja privrednih veza sa Zapadom (posebno s Francuskom) i iskorištavanja bogatih resursa kafe i kakaovca. Ufue-Boanji je kasnije učestvovao u svrgavanju svojih kolega u susednim zemljama. Tako je bio upleten u rušenju Kvamea Nkrume u Gani 1966. i Matjea Kerekua u Beninu 1977. Održavao je čvrstu antikomunističku politiku. Na polju unutrašnje politike zaslužan je za premeštanje statusa glavnog grada iz Abidžana u rodni Jamusu u kojem je, za cenu od 300.000.000 dolara, dao izgraditi najveću crkvu na svetu, baziliku Majke Božije Kraljice mira. U vreme smrti, bio je afrički funkcioner s najdužim mandatom u istoriji, te treći u svetu, iza Fidela Kastra na Kubi i Kim Il Sunga u Severnoj Koreji. Nakon njegove smrti Obale Slonovače je postala nestabilnija. U periodu od 1994. do 2002. došlo je do nekoliko državnih udara, devalvacije i recesije, a 2002. i do građanskog rata.

1905-1993

88
12.decembar 1993.

Na referendumu u Rusiji usvojen novi ustav. Nakon oktobarske ustavne krize iz koje je izašao kao pobednik, predsednik Rusije Boris Jelcin u cilju konsolidacije stanja u zemlji i učvršćivanja svoje vlasti je pred javnost izneo predlog novog ustava. Novim ustavom je predvidjeno utemeljenje predsedničko-parlamentarnog sistema u Rusiji. Međutim iz odredbi ustava se jasno vidi da je vlast praktično najvećim delom koncentrisana u rukama predsednika države. Utemeljen je ustvari veoma rigidan predsednički sistem. Ipak su građani na referendumu pozitivno ocenili predlog novog ustava koji je potom stupio na snagu.
21.decembar 1993.

Predsednik Rusije Boris Jeljcin raspustio Ministarstvo bezbednosti, naslednika moćne tajne policije KGB, rekavši da je to učinio jer je ono propustilo da ga blagovremeno upozori na opasan razvoj događaja i zato što te snage, koje su decenijama zastrašivale ruske građane, nije moguće reformisati.
22.decembar 1993.


Južnoafrički belački parlament okončao eru aparthejda, izglasavši većinom od 237 prema 45 prelazni ustav zemlje, što je omogućilo održavanje prvih sverasnih izbora u istoriji Južne Afrike.


Alina Fernandes Revuelta, kćerka kubanskog predsednika Fidela Kastra, napustila Kubu i dobila politički azil u SAD.


Umro srpski (jugoslovenski) pisac, likovni i književni kritičar, jevrejskog porekla, Oto Bihalji Merin, osnivač sa bratom Pavlom izdavačke kuće „Nolit“ (Nova literatura) 1928. godine. (Rođen: Zemun/Austro-Ugarska/Srbija 03.januar 1904. - Umro: Beograd/SR Jugoslavija/Srbija 22.decembar 1993.) Oton Bihali rođen je kao treće dete, od oca Davida Bihalija i majke Klare Šenman. Imao je sestru Leonu i brata Pavla. Tokom Prvog svetskog rata se celokupna porodica preselila u Budimpeštu. Od 1928. godine se vraća u Beograd, gde je postao pilot ratnog vazduhoplovstva Kraljevine Jugoslavije. Tada zajedno sa bratom Pavlom osniva izdavački kuću „Nolit”. Uređivao je i književno-politički časopis „Nova literatura“. Zbog političkih razloga emigrirao je i u Nemačkoj uređivao komunistički književni časopis „Linkskurve“. U Parizu je 1933. osnovao „Institut za borbu protiv fašizma“. Od 1936. u Španiji se borio na strani republikanaca protiv snaga generala Franka. Likovnim i književnim studijama znatno je doprineo tumačenju i shvatanju savremenog stvaralaštva. Neka od dela: roman „Doviđenja u oktobru“, eseji i umetnička kritika „Osvajanje neba“, „Misli i boje“, „Susreti s mojim vremenom“, „Graditelji moderne misli“ , monografije „Gabrijel Stupica“, „Vangel Naumovski“, delo o Španskom građanskom ratu „Španija između smrti i rađanja“ itd. Pred početak Drugog svetskog rata, uz pomoć Tomasa Mana, dobio je dozvolu za iseljenje u Ameriku. Ipak, vratio se u Kraljevinu Jugoslaviju gde je ubrzo bio zarobljen kao oficir. Rat je preživeo zahvaljujući tome što je bio u zarobljeničkom vojnom logoru posle kapitulacije kraljevske jugoslovenske vojske. U zarobljeništvu je uradio čitav niz portreta zarobljenih oficira. Pred kraj života Oto je počeo da piše svoju autobiografiju pod naslovom „Moj lepi život u paklu“.

1904-1993

89
30.decembar 1993.


Izrael i Vatikan potpisali sporazum o međusobnom priznavanju i uspostavljanju punih diplomatskih odnosa. Tim sporazumom su formalno okončali dva milenijuma „bolnih odnosa između dve velike religije“ judaizma i rimokatoličanstva.
1994
Januar 1994
01.januar 1994.

Počeo sa radom Evropski monetarni institut (EMI) koji je počeo sa pripremama za uvođenje jedinstvene valute «eki». Za prvog predsednika EMI postavljen je Aleksander Lamfaluši. Tog dana na snagu je stupila druga faza na putu stvaranja Ekonomske i monetarne unije. Najvažniji korak ove faze bio je osnivanje Evropskog sistema centralnih banaka (ESCB) sa , u prvo vreme , još ograničenim ovlašćenjima. Države članice EU morale su da omoguće nazavisnost svojim emisionim bankama. Prva faza je počela 1. jula 1990. godine a treća završna 1. januara 1999. godine kada je i formirana Evropska monetarna unija (EMU).
02.januar 1994.

Više od 70 ljudi poginulo a najmanje 670 je ranjeno u glavnom gradu Avganistana Kabulu tokom dvodnevnih borbi sukobljenih islamskih frakcija.
03.januar 1994.

Poginulo svih 124 putnika i članova posade prilikom pada ruskog putničkog avion „Tupoljev 154“ u Sibiru.
04.januar 1994.


rat u b i h
Promenjen naziv grada Foče u Srbinje. Po odluci Skupštine Republike Srpske nakon 500 godina grad Foča dobija novi naziv Srbinje.
10.januar 1994.

Na samitu NATO pakta izložena ideja o pokretanju programa «Partnerstvo za mir» od strane američkog predsednika Bila Klintona. Program je ponuđen kao kompromisno rešenje u daljoj strategiji razvoja i širenja ove alijanse u odnosu na Rusiju. «Partnerstvo za mir» bi trebao da bude neka vrsta čekaonice za one zemlje koje teže da se priključe ovom savezu. Na ovom samitu razmotrena je i solucija da NATO proširi granice svog delovanja i da od defanzivne organizacije preraste u vojni servis UN-a i deluje van teritorija svojih članica. Iskazana je odlučnost da u pitanju krize u B i H, NATO nikako ne sme doživeti sudbinu KEBS, Zapadnoevropske unije i EZ koje nisu uspele uspostaviti mir.
16.januar 1994.


Radikalni crnački Panafrički Kongres odustao od oružane borbe tri meseca uoči prvih svestranih izbora u Južnoj Africi.
17.januar 1994.

Komitet ministara Saveta Evrope osnovao je Kongres opština i regiona Evrope.

Poginula 61 osoba u zemljotresu koji je pogodio Los Anđeles u američkoj državi Kalifornija.
24.januar 1994.
_svg.png)
Izvršena denominacija SRJ dinara, 13.000.000 dinara za jedan novi dinar koji je vredeo u startu jednu nemačku marku. Između 14 i 24-og januara je započelo sprovođenje paketa mera ekonomske politike, pod nazivom «Program rekonstrukcije monetarnog sistema i strategija ekonomskog oporavka Jugoslavije» čiji je strateg Dragoslav Avramović. Cilj programa je pre svega bio slamanje najveće inflacije u istoriji.
26.januar 1994.


Rumunija je prva od bivših članica Varšavskog pakta pristupila programu NATO-a Partnerstvo za mir.
28.januar 1994.

_svg.jpg)

rat u b i h

Tri italijanska novinara ubijena u Mostaru – odgovornost nije nikom jasno pripisana.
29.januar 1994.

Austrijanka Ulrike Majer, dvostruka svetska prvakinja u smučanju, umrla u 27-oj godini od povreda zadobijenih prilikom pada na takmičenju u spustu za Svetski kup.
31.januar 1994.



U glavnom gradu Somalije Mogadišu američki marinci otvorili vatru na ljude okupljene pored centra za raspodelu hrane i ubili najamnje pet civila, a brojne ranili. Marinci su se nalazili u pratnji konvoja u kojem su bile diplomate SAD.

Alžirski ministar odbrane Liamin Zerual preuzeo dužnost šefa države.
Februar 1994
01.februar 1994.


Umro srpski (jugoslovenski) istoričar, akademik i univerzitetski profesor Radovan Samardžić. (Rođen: Sarajevo/Kraljevina SHS/Bosna i Hercegovina 22.oktobar 1922. - Umro: Beograd/SR Jugoslavija/Srbija 01.februar 1994.) Osnovnu i srednju školu završio je u rodnom Sarajevu. Diplomirao je na grupi za istoriju Filozofskog fakulteta u Beogradu 1949. gde je potom prošao sva univerzitetska zvanja na katedri za Opštu istoriju novog veka. Usavršavao se i u Parizu (1957-58) kod čuvenog Fernana Brodela proučavajući prošlost Sredozemlja, a potom u Institutu za evropsku istoriju u Majncu (1967-68). Bio je dekan Filozofskog fakulteta, član SANU, direktor Balkanološkog instituta, predsednik Srpske književne zadruge, glavni urednik Jugoslovenskog istorijskog časopisa. Najviše se bavio prošlošću srpskih zemalja od XVI do XX veka a posebno kulturnom istorijom Dubrovnika i istorijom Turske. Učestvovao je u izradi niza sintetičkih dela iz prošlosti Srba i srpskih zemalja. Bavio se i nekom vrstom filozofije istorije. Posedovao je redak literarni dar uočljiv i u njegovim naučnim radovima. Neka od dela: „Veliki vek Dubrovnika“, „Sulejman i Rokselana“, „Mehmed paša Sokolović“, „Osman“, „Ideje za srpsku istoriju“, „Pisci srpske istorije“ itd.

1922-1994

71
03.februar 1994.


Predsednik SAD Bil Klinton ukinuo trgovinski embargo zaveden protiv Vijetnama 1975. posle američkog vojnog poraza u toj zemlji.
05.februar 1994.


rat u b i h
_svg.jpg)
Na sarajevskoj pijaci Markale poginulo 68 a ranjeno 144 ljudi u eksploziji navodno samo jedne minobacačke granate. Glavni štab Vojske Republike Srpske, koju su sarajevski mediji odmah optužili, odbacio je odgovornost. Kao posledica ove eksplozije izdejstvovano je povlačenje teškog naoružanja oko Sarajeva. Izveštaj koji je bio prosleđen u središte UN nagoveštavao je mogućnost da je tragedija bila inscenirana. Da je ova podla akcija muslimana uz podršku i znanje pre svega SAD i te kako mogla biti nameštena, govori činjenica da je ista poslužila da NATO po prvi put u svojoj istoriji vojno dejstvuje van teritorija svojih članica i to po srpskim položajima. Postoji velika mogućnost da je u pitanju tzv "flag false" terorizam tj. terorizam pod lažnom zastavom. U pitanju je pseudooperacija ili tajna operacija koju preduzima jedna strana, bilo država ili organizacija kako bi potom optužila drugu stranu za taj teroristički akt, pridobila međunarodna javnost i pokrenula eventualnu vojnu akciju protiv iste. Jedna od najvećih false flag operacija je rušenje kula bliznakinja 11.septembra 2001.godine. Ovakve operacije nisu novijeg datuma ali su se najviše preduzimale tokom XX veka. U ovom slučaju srpska strana nije imala nikakve koristi od granatiranja muslimanskih civila ali muslimansko rukovodstvo jeste. Sproveden je zločin protiv nevinih ljudi, muslimasnki mediji su po naredbi automatski optužili srpsku stranu a potom su sve to spinovali zapadnjački a posebno američki masmediji. Srpska strana je morala povući teško naoružanje oko Sarajeva a usledila je i vojna intervencija NATO pakta protiv Srba i to prva u istoriji ove alijanse izvedena van teritorija država članica. Toliko očigledno i jasno. Ipak istina je strana kategorija u globalnom sistemu zasnovanom na pokvarenosti, lažima i prevarama. Takvih operacija je bilo još tokom ratova na tlu bivše SFRJ a jedna od njih je ona u Račku na Kosovu i Metohiji kojom je izazvana NATO agresija, tj. bombardovanje SRJ. Američka administracija i njene tajne službe su postale šampioni u realizaciji false flag operacija širom sveta baš kao što im je svojevremeno rado pribegavao i Adolf Hitler. Jedna od takvih njegovih operacija je i izazivanje rata protiv Poljske.
06.februar 1994.

_svg.jpg)

rat u b i h

NATO je izveo prva dejstva van teritorija svojih članica u svojoj istoriji od osnivanja 1949. godine i to po položajima bosanskih Srba. Iste je ponovio i tokom aprila 1994. a još žešće tokom 1995. Ova akcija je trebala da označi novu ulogu ove vojne alijanse u svetu. Do tog trenutka praktično je NATO po članu 5 Vašingtonskog ugovora o osnivanju iz 1949. godine bio isključivo odbrambena vojna organizacija koja je predviđena da dejstvuje na teritorijama svojih članica.

Marti Ahtisari postao predsednik Finske pobedivši na prvim direktnim predsedničkim izborima u toj zemlji ministarku odbrane Elizabet Ren. Ahtisari je bio šef opozicionih socijaldemokrata.
09.februar 1994.


Lider Palestinske oslobodilačke organizacije Jaser Arafat i šef izraelske diplomatije Šimon Peres postigli sporazum o bezbednosnim pitanjima koja su kočila mirovni sporazum PLO i Izraela.
11.februar 1994.


Sletanjem na Zemlju šatla "Diskaveri", sa pet američkih astronauta i jednim ruskim kosmonautom, okončana prva američko-ruska spejs šatl misija.
15.februar 1994.


Severna Koreja pristala da otvori deo svog nuklearnog programa za međunarodnu inspekciju.

Izvršena smrtna kazna nad ruskim serijskim ubicom Andrejem Čikatilom, „Rostovskim trbosekom“, koji je silovao i iskasapio više od 50 osoba.
16.februar 1994.


Grčka zavela potpuni privredni embargo prema BJR Makedoniji, zbog namere zvaničnog Skoplja da bude priznato kao Republika Makedonija. Zvanična Atina je podsetila da je severna grčka provincija Makedonija postojala znatno pre dolaska Slovena na Balkan i upozorila da je neprihvatljivo da novostvorena država stavi na zastavu helenski antički simbol – Sunce stilizovano na poseban način.

U zemljotresu poginulo najmanje 200 ljudi u planinskom područiju indonežanskog ostrva Sumatra.
17.februar 1994.

Potvrđena smrt prvog izabranog predsednika Gruzije Zvijada Gamsahurdije, čije je već raspadnuto telo pronađeno i identifikovano. Gamsahurdija je pod nerazjašnjenim okolnostima umro 31.decembra 1993. tokom građanskog rata u Gruziji. Pronađen je sa ranama od metka na glavi. Pretpostavlja se da je ubijen od strane političkih suparnika dok je njegova udovica tvrdila da je izvršio samoubistvo.
21.februar 1994.


Pakistanski komandosi upali u ambasadu Avganistana u Islamabadu, oslobodili petoricu učenika i ubili trojicu avganistanskih terorista koji su za taoce tražili novčani otkup.
22.februar 1994.


Ministarstvo pravde SAD saopštilo da je bivši visoki službenik CIA Oldrič Hejzen Ejms devet godina bio špijun SSSR-a a potom Rusije.
23.februar 1994.


_svg.jpg)

rat u b i h
Bosanski Muslimani i Hrvati pod pritiskom SAD potpisali primirje i okončali višemesečne krvave sukobe, što je bio uvod u stvaranje muslimansko - hrvatske federacije, stvorene pod pritiskom iz Vašingtona.
25.februar 1994.


SAD proterale ruskog diplomatu Aleksandra Lisenka, tvrdeći da je reč o šefu ruskih obaveštajaca u Vašingtonu.


Jevrejski naseljenik Baruh Goldštajn usmrtio 43 muslimanska vernika u džamiji u Hebronu. Ubrzo zatim, od strane prisutnih, pretučen je do smrti.
27.februar 1994.

U eksploziji bombe koju su islamski teroristi podmetnuli u jednu maronitsku crkvu u Libanu poginulo 10 vernika koji su pred oltarom čekali da budu pričešćeni.
Mart 1994
02.mart 1994.



rat u b i h
Potpisan okvirni preliminarni sporazum o stvaranju Muslimansko-hrvatske federacije u BiH, posle četvorodnevnih pregovora pod pritiskom SAD. Ugovor su potpisali predstavnici Hrvatske i bosanskih Muslimana i Hrvata u Vašingtonu. U konačnom obliku Sporazum je potpisan u Vašingtonu 18. marta, u prisustvu predsednika SAD Bila Klintona.
06.mart 1994.

Umrla grčka glumica Melina Merkuri, veoma angažovana šezdesetih godina XX veka u borbi protiv vojne hunte, potom ministar kulture u vladi grčkih socijalista. (Rođena: Atina/Kraljevina Grčka/Grčka 18.oktobar 1920. - Umrla: Njujork/Njujork/SAD 06.mart 1994. -73-) Bila je član Helenskog parlamenta, a 1981. godine postala je prva žena ministar za kulturu u Grčkoj. Kao glumica najzapaženiju ulogu ostvarila je u filmu Nikad nedeljom, za koju je bila nominovana za američku filmsku nagradu Oskar 1960. godine. Neki od filmova: "Stela", "Onaj koji mora da umre", "Ciganin i džentlmen", "Fedra", "Pobednici", "Jednom nije dovoljno", "Maja i Brenda", "Lizistrata", "Slatka ptica mladosti", autobiografija "Ja sam rođena Grkinja" itd.
08.mart 1994.

Poginula 64 putnika prilikom iskliznuća prigradskog voza iz šina kod Durbana u Južnoj Africi.
09.mart 1994.

.jpg)
Teroristi Irske republikanske armije izveli prvi u seriji minobacačkih napada na londonski aerodrom "Hitrou".
12.mart 1994.


Engleska anglikanska crkva rukopoložila 32 žene za sveštenike, prekinuvši tako 460 godina dugu tradiciju.
18.mart 1994.



rat u b i h
Vašingtonskim sporazumom formirana Muslimansko-Hrvatska Federacija. Kao zaštitnik Muslimana u građanskom ratu u Bosni, SAD su izvršile politički pritisak na sukobljene Muslimane i Hrvate i izdejstvovale potpisivanje Vašingtonskog sporazuma kojim se stvara Bošnjačko-Hrvatska federacija, Muslimansko-Hrvatska MHF, nasuprot već formiranoj Republici Srpskoj. Raniji pokušaj krajem 1993. godine nije uspeo Nemačkoj. Dejtonskim sporazumom ova federacija će dobiti zvanični naziv Federacija Bosne i Hercegovine, postaće pored Republike Srpske jedan od dva entiteta Bosne i Hercegovine.
19.mart 1994.

Trupe vlade u Pnom Penu zauzele grad Pailin na istoku Kambodže, glavno uporište maoističkog gerilskog pokreta "Crveni Kmeri".

U eksploziji bombe podmetnute u podzemnu železnicu u glavnom gradu Azerbejždana Bakuu poginulo 12 ljudi.
20.mart 1994.

Tunis dobio prvu višepartijsku skupštinu.
22.mart 1994.

Umro Volter Lanc, pionir animiranog filma, kreator crtanog junaka Pere Detlića (Woody Woodpecker), dobitnik Oskara. (Rođen: Nju Rošel/Njujork/SAD 27.april 1899. - Umro: Berbank/Kalifornija/SAD 22.mart 1994. -94-)
23.mart 1994.

Predsednički kandidat vladajuće Revolucionarne institucionalne partije Meksika Luis Donaldo Kolosio, ubijen na predizbornom mitingu u Tihuani. Godinu dana potom, pod optužbom da je umešan u atentat, uhapšen je Raul Salinas, brat meksičkog predsednika Karlosa Salinasa.


U Sibiru se srušio ruski putnički avion tipa "Erbas A-310", koji je leteo u Hongkong, a udes nije preživeo niko od 75 putnika i članova posade.
26.mart 1994.
_svg.png)

Osnovano Nezavisno udruženje novinara Srbije (NUNS).
28.mart 1994.


Rusija potpisala ugovor sa Kazahstanom o korišćenju kosmodroma u Bajkonuru.


Umro francuski pisac rumunskog porekla Ežen Jonesko, član Francuske akademije, čije su tzv. antidrame preobrazile teatar XX veka. (Rođen: Slatina/Rumunija 26.novembar 1909. - Umro: Pariz/Francuska 28.mart 1994. -84-) Njegova dela - svojevrsna antidramaturgija prožeta satiričnim duhom, bave se apsurdnošću mnogih "vrednosti" savremenog sveta. Najviše izvođeni dramski pisac francuskog jezičkog područja, Jonesko je, sa Semjuelom Beketom, najistaknutiji predstavnik i utemeljivač "Teatra apsurda". Svojim prvim dramskim komadom "Ćelava pevačica" pojavio se 1950. godine u jednom malom pozorištu u Latinskom kvartu Pariza. Na klasično shvatanje pozorišta odgovorio je svojim "antiteatrom", bez tradicionalnih šema, zapleta, bez granica između realnog i fantastičnog, komičnog, tragičnog i grotesknog. Zapaženi dramski pisac postao je 1952. godine, kada je objavljena njegova tragična farsa "Stolice". Sledili su komadi "Rinocerosi", "Žak ili pokornost", "Nosorog", "Kralj umire", kratke priče, članci i eseji, koji su učvrstili njegov ugled i uticaj na kulturne tokove modernog doba. Joneskovi komadi igrani su sa uspehom i na našim pozorišnim scenama.
29.mart 1994.

rat u hrvatskoj

Hrvatska i Republika Srpska Krajina potpisale prekid vatre kojim je trebalo da bude okončan građanski rat, ali je režim u Zagrebu na kraju pribegao oružanoj sili, okupiravši Zapadnu Slavoniju početkom maja 1995, a ostale delove RSK, izuzev Sremsko-baranjske oblasti, početkom avgusta 1995.
31.mart 1994.


Izrael prvi put pristao na međunarodno prisustvo na okupiranim teritorijama otkad ih je zauzeo u ratu 1967. nakon potpisivanja sporazuma sa PLO o međunarodnim posmatračima u gradu Hebronu na Zapadnoj obali.
April 1994
01.april 1994.


Mađarska podnosi zahtev za pristupanje Evropskoj uniji. Nakon sloma komunističkog režima, Madjarska je potpisala Evropski sporazum sa Evropskom zajednicom 16. decembra 1991. godine. Evropski sporazum kao ugovor o pridruživanju sadrži i opciju pristupanja EU. Evropski sporazum je imao za cilj da obezbedi zemljama u tranziciji Istočne i Srednje Evrope potpuno učešće u evropskom integracionom procesu u oblastima politike, ekonomije i trgovine. Mađarska je bila na sigurnom putu ka prijemu u EU čija će članica postati deset godina kasnije ,1. maja 2004.
04.april 1994.


rat u b i h
_svg.jpg)

Vojska Republike Srpske uzvratila kontraofanzivom na dvonedeljnu ofanzivu muslimanskih snaga iz Goražda, koje nikada nije demilitarizovano, kao ni ostalih pet tzv. „zaštićenih zona“ u B i H uspostavljenih odlukom Saveta bezbednosti UN. Srpska kontraofanziva je zaustavljena tek polovinom aprila vazdušnim napadima NATO na srpske položaje.

Umro američki muzičar Kurt Kobejn, frontmen, tekstopisac i gitarista rok grupe Nirvana iz Sijetla. (Rođen: Aberdin/Vašington/Sjedinjene Američke Države 20.februar 1967. - Umro: Sijetl/Vašington/Sjedinjene Američke Države 05.april 1994.) Bio je osnivač, vodeći vokal, gitarista i primarni tekstopisac rok grupe Nirvana. Pisao je pesme podstaknut besom i nezadovoljstvom sistemom, time šireći tematske konvencije mejnstrim roka. Najavljivan je kao portparol generacije Iks i priznat je kao jedan od najuticajnijih alternativnih rok muzičara, kao i jedan od najpopularnijih rok muzičara. Nirvana je postigla komercijalni uspeh sa singlom "Smells Like Teen Spirit" sa njihovog drugog albuma Nevermind (1991) koji je hvaljen od strane kritike. Iako je Kobejn hvaljen kao glas svoje generacije nakon iznenadnog uspeha Nirvane, on je to zamerio, verujući da je njegovu poruku i umetničku viziju javnost pogrešno protumačila. Tokom poslednjih godina svog života, Kobejn se borio sa zavisnošću od heroina i hroničnim zdravstvenim problemima kao što je depresija. Takođe se borio sa ličnim i profesionalnim pritiscima slave, a imao je buran odnos sa svojom suprugom, muzičarkom Kortni Lav. Kada mu je bilo sedam godina, Kobejn je dijagnoziran ADHD-om, smetnja koja uključuje između ostalog hiperaktivnost i promene u raspoloženju. Protiv ADHD-a je koristio Ritalin. Udovica Kobejna, Kortni Lav, je kasnije krivila Ritalin za njegovu zavisnost heroina. U martu 1994. Kobejn se predozirao kombinacijom šampanjca i flunitrazepama, a potom je ušao i prošao program detoksikacije i rehabilitacije. Kobejn je 8. aprila 1994. pronađen mrtav u svojoj kući u Sijetlu u dobi od 27 godina. Policija je zaključila da je preminuo 5. aprila usled samoubistva. Kobejn je posthumno uvršten u Rokenrol kuću slavnih, zajedno sa basistom Nirvane Kristom Novoselićem i bubnjarom Dejvom Grolom, u njihovoj prvoj godini kvalifikacija 2014. Rolling Stone je uvrstio Kobejna na svoje liste 100 najvećih tekstopisaca svih vremena, 100 najvećih gitarista i 100 najvećih pevača svih vremena. MTV ga je rangirao na 7. mesto u „22 najbolja glasa u muzici“. Godine 2006. Hit Parader ga je postavio na 20. mesto na njihovoj listi „100 najvećih metal pevača svih vremena“.


1967-1994
27
06.april 1994.


U Ruandi raketom oboren avion u kojem su bili predsednici Ruande i susednog Burundija – rasplamsan građanski rat u Ruandi. Avion je oboren od strane ekstremista iz plemena Hutu iz Ruande koji se nisu mirili sa planom koji bi omogućio političkim predstavnicima plemena Tutsi ili Tuci učešće u vladi Ruande. Incident se dogodio usred građanskog rata u Ruandi između pripadnika ova dva plamena. Poginuli su predsednik Ruande Žuvenal Habjarimana i Burundija Siprijen Ntarjamira. Obaranje aviona je smatrano signalom za dalje nemilosrdno međusobno istrebljivanje Hutua i Tutsija. Posle ovog atentata tokom narednih meseci je usledio stravični masakar u kojem su naoružani pripadnici plemena Hutu na stravične načine ubili po nekim procenama čak oko 800 000 pripadnika plemena Tuci. Veliku većinu u Ruandi i Burundiju čine pripadnici plemena Hutu koji su do dolaska evropskih kolonizatora živeli u miru. Manjinski Tuci su praktično bili u sizerenskom odnosu prema većinskom plemenu Hutu u nekoj vrsti feudalnog odnosa. Nakon kolonizacije antagonizmi između dva plemena su bivali sve oštriji. Procenjuje se da je u ovom međuplemenskom ratu ubijeno oko milion ljudi. Narednog dana 07.aprila u glavnom gradu Ruande Kigaliju ubijen premijer te države Agate Uvilingijimana.
08.april 1994.


Poljska podnosi zahtev za prijem u Evropsku uniju. Poljska je zajedno sa Mađarskom i Čehoslovačkom potpisala Evropski sporazum sa Evropskom zajednicom 16. decembra 1991. godine.
10.april 1994.
