VREMEPLOV


1831 - 1832
1831
Januar 1831
01.januar 1831.

Vilijam Lojd Garison objavljuje u Bostonu "The Liberator" prvi abolicionistički-antirobovlasnički žurnal na svetu, (Osloboditelj) koji je izlazio u SAD i Britaniji. Novinar i publicista Garison je bio vatreni pristalica borbe protiv ropstva. Poslednji broj časopisa je izašao decembra 1865. godine. Iste 1831.godine osnovano Novoenglesko antirobovlasničko društvo.
16.januar 1831.

Rođen srpski državnik i istoričar Jovan Ristić, jedan od najznačajnijih srpskih diplomata uopšte, vođa Liberalne stranke, član Društva srpske slovesnosti a potom Srpske kraljevske akademije, dva puta član namesništva maloletnim vladarima i četiri puta predsednik vlade Srbije. (Rođen: Kragujevac/Kneževina Srbija/Srbija 16.januar 1831. - Umro: Beograd/Kraljevina Srbija/Srbija 04.septembar 1899.) Po okončanju studija u Francuskoj i u Hajdelbergu, vratio se u otadžbinu i ubrzo je postavljen za šefa srpskog poslanstva u Istanbulu. Tokom boravka u Turskoj od 1861. do 1867. uspešno je okončao pregovore o opozivanju turskih garnizona iz utvrđenih gradova Srbije. Ministar inostranih poslova je u razdoblju od 1867. do 1888. predsednik vlade Kneževine i Kraljevine Srbije u više navrata. Namesnik maloletnog kneza Milana Obrenovića postao je 1868. a od 1889. maloletnog kralja Aleksandra Obrenovića. Kao namesnik kneza Milana najviše je doprineo donošenju novog ustava 1869. a 1878. uspešno je zastupao Srbiju na Berlinskom kongresu. Odbio je 1881. da potpiše sporazum sa Austro-Ugarskom, smatrajući da će Srbiju učiniti ekonomski zavisnom od Dvojne Monarhije, zbog čega je podneo ostavku na položaj šefa vlade. Po povratku na vlast 1887. i kasnije kao regent kralja Aleksandra nastojao je da Srbija oslonac nađe u Rusiji, a u unutrašnjoj politici pokušao je da suzbije uticaj radikala, ali je položaj regenta napustio 1893. pošto je kralj Aleksandar uz podršku radikala izvršio državni udar. Neka od dela: „Spoljašnji odnošaji Srbije 1848-1872“, „Diplomatska istorija Srbije za vreme srpskih ratova za oslobođenje i nezavisnost 1875-1878.“ itd.

1831-1899

68
25.januar 1831.
_svg.jpg)


Poljski parlament (Sejm) proglasio nezavisnost Poljske od Rusije i svrgnuo ruskog cara Nikolu I - Poljska se našla u ratu sa Rusijom. Veliki deo Varšavskog vojvodstva, pod nazivom Poljsko kraljevstvo, priključen je Rusiji 1815.godine. Nakon podizanja ustanka s kraja novembra 1830. godine, Poljaci ukidaju ustav koji im je nametnuo ruski car Aleksandar I 1815. godine kojim je proglašena kraljevina Poljska na čijem čelu se nalazi ruski car. Ruske trupe su septembra 1831. ugušili ustanak, ukinut je ustav i raspušten Sejm.
Februar 1831
02.februar 1831.

Papa Grgur XVI nasledio papu Pija VIII kao 254 papa po redu. Na vatikanskom tronu ostao do 01.juna 1846.godine.
05.februar 1831.

belgijska revolucija
_svg.png)
Holandski pomorski poručnik Jan van Špejk u luci Antverpen diže u vazduh topovnjaču kojom je komandovao ne želeći da spusti holandsku zastavu i preda brod pristalicama Belgijske revolucije koje su to od njega zahtevale. Oluja je njegovu topovnjaču primorala da pristane u luku Antverpen. Belgijanci su brzo upali na njegov brod, zahtevajući od Van Spajka da spusti holandsku zastavu. Umesto da preda svoj brod, ispalio je hitac iz pištolja (neke verzije kažu da je bacio upaljenu cigaru) u bure baruta koje se nalazilo u brodskom magacinu. Prema legendi vikao je: "Radije bih da me onda raznesu". Broj poginulih Belgijanaca je nepoznat, mada se radilo o desetinama. Dvadeset osam od 31 člana posade broda takođe je stradalo u eksploziji.
07.februar 1831.
_svg.png)

Usvojen Belgijski ustav od strane Nacionalnog kongresa tokom trajanja Belgijske revolucije. Njime je Belgija proglašena parlamentarnom monarhijom koja primenjuje principe ministarske odgovornosti za vladinu politiku i podelu vlasti na zakonodavnu, izvršnu i sudsku. Belgija je uspostavljena kao ustavna monarhija sa dvodomnim zakonodavstvom. Belgijski ustav iz 1831. nastao je nakon otcepljenja Belgije od Ujedinjene Holandije u Belgijskoj revoluciji. Nakon početnog uspeha revolucije, izabrani Nacionalni kongres je sazvan u novembru 1830. da bi se stvorio politički poredak za novu državu. Članovi Nacionalnog kongresa odražavali su različite političke ideale, ali je velika većina podržavala „Uniju opozicija“ koja je nastala pre revolucije. Ustav je garantovao slobodu izražavanja, obrazovanja, veroispovesti i štampe, iako su prava bila ozbiljno ograničeno kvalifikacijom poreza na imovinu. Iako liberalan u mnogim aspektima, ustav je takođe stavio Katoličku crkvu u privilegovan položaj. Uprkos nalaganju odvajanja Crkve od države, Crkva je dobila povlašćeni položaj uz zadržavanje svoje nezavisnosti. Po ovom ustavu je rađen Sretenjski ustav koji je bio prvi ustav savremene srpske države.
16.februar 1831.

Rođen ruski pisac Nikolaj Semjonovič Ljeskov, izuzetan znalac jezika i suptilan stilista - "najruskiji od svih ruskih pisaca". (Rođen: Gorohovo/Ruska Imperija/Rusija 16.februar 1831. - Umro: Sankt-Peterburg/Ruska Imperija/Rusija 05.mart 1895.) Rođen je u Gorohovu, Orlovska gubernija, u porodicu Semjona Dmitrijeviča Leskova (1789–1848), uglednog kriminalnog istražitelja i lokalnog sudskog službenika, i Marije Petrovne Leskove (rođene Alferjeva; 1813–1886 ), ćerke osiromašenog moskovskog plemića, koja je svog budućeg muža prvi put upoznala kao veoma mlada, dok je radio kao učitelj u njihovoj kući. Leskovljevi preci po očevoj strani bili su svi duhovnici u selu Leska u Orlovskoj guberniji, pa otuda i ime Ljeskov. Pisao je romane i pripovetke o životu sveštenika i činovnika u ruskoj provinciji i opisivao nemilosrdnost ranog kapitalizma. Stvorio je nenadmašne književne likove seljaka, zahvaljujući izvanrednom poznavanju ruskog sela. Neka od njegovih dela: „Levak Soborjane“, „Začarani putnik“, „Nesmrtni glavonja“, „Sitnice iz arhijerejskog života“ itd. Bio je ruski romanopisac, pisac kratkih priča, dramaturg i novinar, koji je pisao i pod pseudonimom M. Stebnickij (M. Pohvaljen). Zbog svog jedinstvenog stila pisanja i inovativnih eksperimenata u formi visoko je cenjen od strane Lava Tolstoja, Antona Čehova i Maksima Gorkog, između ostalih, Leskov je zaslužan za stvaranje sveobuhvatne slike savremenog ruskog društva koristeći uglavnom kratke književne forme. Jedan broj njegovih kasnijih dela zabranjen je zbog satiričnog tretmana Ruske pravoslavne crkve i njenih funkcionera.

1831-1895

64
25.februar 1831.
_svg.jpg)
poljsko-ruski rat

Bitka kod Olšinke Grohovske, ili bitka kod Grohova, u šumi kod Grohova, na istočnoj periferiji Varšave između poljskih ustanika i ruske imperijalne vojske. Poljska vojska uspela je da spreči rusku, pod vođstvom Hansa Karla fon Dibiča, da slomi ustanak. Međutim, bitka je takođe opisana i kao pirova poljska pobeda. Poljski parlament Sejm je 25. januara 1831. proglasio nezavisnost Poljske od Rusije i svrgao ruskog cara Nikolaja s poljskog prestola što je automatski značilo objavu rata Rusiji. Ruskoj vojsci pod vođstvom Hansa Karla fon Dibiča naređeno je da uđe u Poljsku i uguši pobunu. Ruska vojska je ušla u Poljsku 4. februara i započela brzo napredovanje ka Varšavi. I pored nekoliko manjih bitaka i okršaja, u kojima je ruska vojska pretrpela značajne gubitke, napredovanje nisu mogle da zaustave poljske snage, koje su bile i brojčano i tehnički inferiorne. Posle velikih gubitaka u bici kod Grohova, Rusi su se povukli sa bojišta. Međutim, Poljaci su takođe izgubili veliki deo svojih snaga i nisu bili u stanju da organizuju uspešnu poteru. Tokom jednodnevne borbe, Rusi su izgubili najmanje 9.500 ubijenih i ranjenih, i bili su primorani da odustanu od svojih planova da zauzmu Varšavu i jednim udarcem okončaju poljski ustanak. Poljski gubici su takođe bili veliki, od 6.900 do 12.000 mrtvih i ranjenih. Zbog toga je bitka opisana kao marginalna poljska pobeda u većini priručnika i monografija da bi se rat na kraju ipak završio krahom poljskih ustanika.
Mart 1831
10.mart 1831.


Kralj Luj Filip osnovao francusku Legiju stranaca. Prva misija ove jedinice bila je osvajanje Alžira. Ova misija, kao i jedinica trajala je sve do 1835. godine. Jedinica je kasnije ponovo oformljena. Dana 30. aprila 1863. godine na plantažama Kameron, u blizini grada Puebla u Meksiku, 3 oficira i 62 legionara pružali su 24-časovni otpor Meksikancima, kojih je bilo oko 2000. Pet legionara se odlučilo na borbu do kraja, a jedina dva preživela legionara su potpisala kapitulaciju, pod uslovom da zadrže oružje i pobrinu se za mrtve. Od tada naziv ove bitke ponosno nosi svaka legionarska zastava, što simbolizuje borbu do poslednjeg čoveka. Taj dan se u legiji slavi kao veliki praznik i isključivo samo tog dana su vrata otvorena za posetioce. Legionari se od druge vojske razlikuju i po uniformi koja je bela. Boja beretke je zelena. Boje legije na zastavi su crvena, koja označava krv i zelena, koja označava zemlju. Ratno stanje se označava tako što se trouglasta zastava okrene naopako, tako da se zelena boja nalazi dole, a crvena iznad, što znači krv na zemlji. Grb legije je granata sa 7 vatrenih repova.
16.mart 1831.

Objavljen roman "Zvonar Bogorodičine crkve" Viktora Igoa.
29.mart 1831.
_svg.webp)

Počeo ustanak bosanskih muslimana, begova protiv centralne vlasti Osmanskog carstva. Povod su bile reforme kojim je sultan Mahmud II nameravao ukinuti ajanski sistem (sistem lokalne uprave na čijim čelima su se nalazili ajani). Osim toga, pobunjenici su pored ukidanja reformi, tražili i određenu vrstu autonomije Bosne i ukidanje namesništva, dopuštanje domaće vlasti, opozivanje ustupaka učinjenih prema susednoj Srbiji, i ukidanje plana modernizovanja vojske (nizami-džedida). Ustanak je izbio 1831. godine na području Bosanskog pašaluka, a ugušen je tokom 1832. godine. Ustanak, na čijem je čelu bio Husein-kapetan Gradaščević, takođe poznat kao Zmaj od Bosne, bio je proizvod nezadovoljstva bosanskih begova protiv centralne vlasti u Carigradu. Pokret u Bosni je odbijao sve nove reforme Carigrada, nisu hteli da skinu čalme (turban) i saruke i zamene fesovima. Razlika između srpskog i bosanskog ustanka je u tome što su prvi hteli da se iskoreni zulum, a drugi su hteli da ostane stanje kakvo je do tada postojalo. Pokret Huseina 1831/2. nikada nije išao za tim da se Bosna izdvoji iz turske zajednice i da se odrekne sultana. Sam Husein tražio je potvrdu svog vezirskog čina od sultana i Porte. Oni nikada nisu ispoljavali potrebu za hatišerifom i Husein je odbio predlog kneza Miloša da posreduje kod sultana.
April 1831
07.april 1831.


Prvi car Brazila Pedro I abdicira u korist svog petogodišnjeg sina Pedra II, koji će vladati skoro 59 godina. Car Pedro II ujedno će biti drugi i poslednji car ove južnoameričke države.
18.april 1831.

Osnovan 1820.godine Univerzitet Alabama postaje otvoren za studente. Generalna skupština Alabame osnovala je Bogosloviju 18. decembra 1820. godine, nazvala je „Univerzitet države Alabama“ i formirala upravni odbor za upravljanje izgradnjom i radom univerziteta. Univerzitet je otvorio svoja vrata studentima 18.aprila 1831.godine. Ustanova u akademskom stilu tokom preratnog perioda stavljala naglasak na klasiku i društvene i prirodne nauke. Na ovom univerzitetu bilo je oko 100 studenata godišnje tokom tridesetih godina XIX veka.

Izašlo prvo izdanje novina The Herald Sydney koje i danas izlaze pod nazivom The Herald Morning Sydney - najstarije australijske tabloidne novine.
27.april 1831.



Čarls Albert postaje kralj Sardinije nakon smrti kralja Čarlsa Feliksa. Čarls Feliks je bio kralj Sardinije i vladar savojskih država od 12. marta 1821. do svoje smrti 1831. Čarls Albert je bio kralj Sardinije i vladar Savojske države od 27. aprila 1831. do abdikacije 1849. Njegovo ime vezano je za prvi italijanski ustav, Statuto Albertino, i sa Prvim italijanskim ratom za nezavisnost 1848-49.godine.

prvi anglo-ašantski rat

Okončan Prvi Anglo-ašantski rat otpočeo 1823.godine. Pet Anglo-ašantskih ratova vođeni su u periodu od 1823. do 1900. godine između Britanske imperije i Konfederacije plemena Ašanti sa Zlatne Obale. Uprkos početnim pobedama Ašantija, Britanci su na kraju pobedili u sukobima, što je rezultiralo potpunom aneksijom Ašanti carstva do 1900. Mirom iz 1831. godine Ašanti su priznali reku Pra kao svoju jugoistočnu granicu. Do rata je došlo ponovo 1863. godine. Na početku je ašantski kralj Kvaka Dua I imao uspeha. Njegov naslednik Kofi Kari Kari prodro je januara 1873. godine do obale. Naredne godine Britanci su prešli u ofanzivu. General Garnet Vulzli sa jednom britanskom brigadom i nešto domorodačkih trupa zauzeo je februara 1847. godine, posle oštrih borbi, Kumasi. Konfederacija je bila primorana da prizna britanski projektorat. Međutim, borbe su ubrzo nastavljene. Britanska vlast je stvarno nametnuta tek 1896. godine kada je Kumasi ponovo okupiran. Nezadovoljni Ašanti digli su ustanak 1900. godine, ali su posle početnih uspeha i ovog puta savladani. Naredne godine ašantske zemlje su i formalno anektirane i pripojene koloniji Zapadna Obala, koja je 6. marta 1957. godine pretvorena u samostalnu državu Ganu.
Maj 1831
16.maj 1831.

U Kneževini Srbiji Osnovana "Knjaževsko-srpska knjigopečatnja" Državne štamparije - preteča "Beogradskog izdavačko-grafičkog zavoda" (BIGZ). U Beograd 02.juna dopremljena prva štamparija (kupili je u Rusiji Avram Petronijević i Cvetko Rajović). Počela sa radom u septembru kao Knjaževsko-srbska pečatnja
26.maj 1831.
_svg.jpg)
poljsko-ruski rat

Bitka kod Ostrolenke, jedna od najvećih bitaka poljskog novembarskog ustanka - pobeda ruske vojske usled neograničene sposobnosti strateškog pojačanja. Celog dana, poljske snage pod Janom Skržineckim borile su se za kontrolu nad gradom Ostrolenkom protiv napadačkih ruskih snaga Hansa Karla fon Dibiča. Iako je do kraja dana grad još uvek bio u poljskim rukama obe strane su pretrpele uporedive gubitke. Bitka se obično smatra poljskim porazom zbog skoro neograničenih sposobnosti ruske vojske za strateškim pojačanjem. Poljska vojska nije mogla na sličan način da popuni svoje gubitke.
Jun 1831
02.jun 1831.

U Beograd dopremljena štamparija, koju su 1830. u Sankt Peterburgu kupili Avram Petronijević i Cvetko Rajović. Prva štamparija u oslobođenoj Srbiji počela je da radi u septembru 1831. i najviše je izrađivala materijale za potrebe administracije. Nazvana je Knjaževsko-srbska pečatnja. Zvanično ime je docnije više puta menjano.
04.jun 1831.

Rođen srpski književnik, istoričar, etnograf, folklorista, pedagog i prevodilac Milan Đ. Milićević, predsednik Srpske kraljevske akademije. (Rođen: Ripanj kod Beograda/Kneževina Srbija/Srbija 04.jun 1831. - Umro: Beograd/Kraljevina Srbija/Srbija 17.novembar 1908.) Bio je član Srpske kraljevske akademije od njenog osnivanja i njen predsednik od 1896. do 1899. Po osnovnom obrazovanju bogoslov, decenijama je visoki činovnik Ministarstva prosvete, bibliotekar Narodne biblioteke i državni savetnik. Napisao je niz etnografsko-geografsko-istorijskih radova. Neka od glavnih dela: „Kneževina Srbija“, „Kraljevina Srbija“, „Knez Miloš u pričama“, „Karađorđe u govoru i tvoru“, „Život Srba seljaka“, „Međudnevnica“ itd. Milan je rođen u Ripnju kod Beograda, od roditelja Jovana i Mitre. Milićevići potiču iz Starog Vlaha, odakle su se doselili pre tri veka. Pohađao je osnovnu školu u rodnom selu, a školovanje nastavio u Beogradu. Mnogo je putovao po Srbiji, staroj i novooslobođenim krajevima, uz srpsko-bugarsku granicu, po Crnoj Gori i Rusiji. Bio je sekretar srpskog Ministarstva prosvete 1861-1874. godine, kada vrši svoja opsežna ispitivanja u narodu. Proputovao je gotovo celu Srbiju i kao školski nadzornik, i skupio građu za svoja dela. Objavio je preko 100 književnih naslova, različite tematike. Glavno mu je delo „Kneževina Srbija” iz 1876. godine. Javlja se 1867. godine i kao sekretar Srpskog učenog društva u Beogradu. Bio je i jedan od članova osnivača i član prve Uprave Srpskog arheološkog društva 1883. godine i osnivač i član Odbora Društva Svetog Save 1886. godine. Kraće vreme uređivao je službene Srpske novine. Uređivao je časopis „Škola“.

1831-1908

77
13.jun 1831.


Rođen škotski matematičar i fizičar Džejms Klerk Maksvel, najveći teorijski fizičar XIX veka. (Rođen: Edinburg/Škotska/Ujedinjeno Kraljevstvo 13.jun 1831. - Umro: Kembridž/Engleska/Ujedinjeno Kraljevstvo 05.novembar 1879.) U oblasti elektromagnetizma formulisao je Maksvelove jednačine, stvorio elektromagnetsku teoriju svetlosti, dao teorijski osnov radio-talasa i radio-tehnike, matematički formulisao mnoge pronalaske Majkla Faradeja, razvio talasnu teoriju svetlosti i elektromagnetsku teoriju etera. Tvrdio da su infracrvena i ultraljubičasta svetlost međusobno iste prirode. Ovu tvrdnju Maksvela potvrdio je 1888, Hajnrih Rudolf Herc. Bavio se istraživanjima termodinamike kretanja molekula gasova, iz čega je proizašao zakon distribucije po Maksvel-Bolcmanu, koji objašnjava nastanak toplote usled kretanja molekula. Maksvel je, pored toga, 1861. proizveo prvu kolor fotografiju. I u domenima astronomije utvrdio je da su saturnovi prstenovi sastavljeni od bezbroj malih tela, koja skladno, u pravilnom međusobnom rasporedu, rotiraju oko Saturna. Maksvel je 1871. osnovao Kevendiševu laboratoriju na Univerzitetu Kembridž, gde je služio kao istaknuti profesor fizike. Rano je dobio rak i umro je u 48. godini života. U naučnom svetu Maksvel je percipiran kao najbolji fizičar posle Njutna.

1831-1879

48
Jul 1831
04.jul 1831.

Umro Džejms Monro, peti po redu predsednik SAD od 1817. do 1825. - jedan od najaktivnijih političara u američkoj istoriji. (Rođen: Monro Hol/Britanska Amerika/Virdžinija/SAD 28.april 1758. - Umro: Njujork/Njujork/SAD 04.jul 1831.) Odrastao u zemljoposedničkoj porodici u Virdžiniji. Mladi Monro je učestvovao u američkom ratu za nezavisnost. 1782. je izabran za člana virdžinijske skupštine, a od 1783. do 1786. je sedeo u Kontinentalnom kongresu. Žestoko se protivio ratifikaciji američkog Ustava, držeći da se suverenitet država-članica ne sme dovoditi u pitanje. Zbog toga se priključio Demokratsko-republikanskoj stranci Tomasa Džefersona i služio na nizu odgovornih položaja u njegovoj a kasnije i u Medisonovoj administraciji. Dva puta bio je predsednik SAD (od 1817. do 1825. godine), i američki državni sekretar takođe u dva mandata (1811-1814. i 1815-1817). Njegovim nastojanjem Sjedinjene Države su 1803. kupile Luizijanu od Francuske. Zajedno sa Džonom Kvinsijem Adamsom formulisao je 1823.godine Monroovu doktrinu kojom je proklamovana američka izolacionistička politika s geslom "Amerika Amerikancima". Ona je bila, između ostalog izraz težnji krupnih poslovnih krugova SAD da obezbede tržište, ali osnovni cilj je, sasvim sigurno, bio da se potisnu evropske sile. SAD je posebno smetala namera "Svete alijanse" da se oružjem uguše pobune u kolonijama u Srednjoj i Južnoj Americi protiv španske i portugalske metropole. Učestvovanjem u dva svetska rata i ulaskom u UN, SAD su napustile Monroovu doktrinu. Po Monrou je godine 1822. na obali Zapadne Afrike nazvano naselje oslobođenih američkih robova, danas poznato kao Monrovia, glavni grad Liberije.

1758-1831

73
18.jul 1831.
_svg.webp)

Muslimanski ustanici protiv osmanske Porte pod vođstvom Husein-kapetan Gradaščevića porazili velikog vezira Rešid Mehmed-pašu kod Štimlja na Kosovu. Nakon bitke Gradaščevićeva vojska se vraća u Bosnu nakon što je vezir naizgled prihvatio bosanske uslove. U Bosni su Gradaščevića njegovi vojnici proglasili novim vezirom 12. septembra.
21.jul 1831.

Belgija postaje nezavisna kraljevina kada na belgijski presto stupa Leopold Sakso - Koburški, koji je bio prihvatljiv i za Francusku i za Britaniju. Kada je Belgija proglasila nezavisnost od Holandije 4. oktobra 1830, Belgijski narodni kongres je zamolio Leopolda da postane kralj Belgije. Prvi kralj Belgije je bio na tronu do smrti 1865.godine kada ga je na tronu nasledio sin Leopold II, a kćerka Šarlota postala carica Meksika.
Avgust 1831
02-12.avgust 1831.

belgijska revolucija


Desetodnevni holandski vojni pohod na secesionističku Belgiju - Holanđani uspešno prodrli duboko u Belgiju ali se povukli zbog ulaska Francuske u rat na strani Belgije. Kampanja je bila pokušaj holandskog kralja Vilijama I da zaustavi tok Belgijske revolucije koja je izbila u avgustu 1830. Holandska vojska je napala Belgiju 2. avgusta 1831. i porazila belgijske snage u nekoliko bitaka tokom narednih nekoliko dana, napredujući duboko u belgijsku teritoriju. Belgijska vlada je 8. avgusta apelovala na Francusku za vojnu podršku. Francuzi su pristali da pošalju pojačanje da pomognu Belgijancima pod maršalom Etjenom Žerarom. Umesto da se bore sa Francuzima, Holanđani su se povukli iz Belgije, a da nisu postigli svoje ciljeve. U novembru 1832. godine, Francuzi su opsedali i zauzeli Antverpen, poslednje holandsko uporište u Belgiji, čime su praktično okončani vojni sukobi između Holanđana i Belgijanaca.
07.avgust 1831.

Američki baptistički sveštenik Vilijam Miler drži svoju prvu propoved o Drugom Hristovom dolasku u Njujorku, pokrećući Adventski pokret u Sjedinjenim Državama.
21-23.avgust 1831.

Pobuna afroameričkih robova pod vođstvom propovednika Nata Tarnera, istorijski poznata kao Pobuna u okrugu Sautempton u Virdžiniji. Predvođeni Natom Tarnerom, pobunjenici, sastavljeni od porobljenih Afroamerikanaca, ubili su između 55 i 65 belaca, što ih je učinilo najsmrtonosnijom grupom robova u istoriji SAD. Pobuna je efektivno ugušena u roku od nekoliko dana, na Belmont Plantaži ujutro 23. avgusta, ali je Tarner preživeo skrivajući se više od 30 dana nakon toga. Postojao je široko rasprostranjen strah među belim stanovništvom nakon pobune. Milicije i rulja ubili su čak 120 robova i slobodnih Afroamerikanaca u znak odmazde. Nakon suđenja, Komonvelt Virdžinije pogubio je 56 robova optuženih za učešće u pobuni, uključujući samog Tarnera. Mnogi crnci koji nisu učestvovali su takođe bili divljački proganjani. Pošto je Tarner bio obrazovan i propovednik, zakonodavna tela južne države donela su nove zakone koji zabranjuju obrazovanje robova i slobodnih crnaca, ograničavajući pravo okupljanja i druge građanske slobode slobodnim crncima, i zahtevajući od belaca da budu prisutni na svim bogosluženjima.
23.avgust 1831.

Rođen srpski kompozitor, pijanista i horovođa Kornelije Stanković, osnivač novog nacionalnog pravca u srpskoj muzici. (Rođen: Budim/Austrijsko carstvo/Mađarska 23.avgust 1831. - Umro: Budim/Austrijsko carstvo/Mađarska 16.april 1865.) Zapisivao je i harmonizovao srpsko crkveno pojanje. Rođen je u drevnoj porodici budimskih Srba. Školovao se u Aradu, Segedinu, Pešti, a u Beču je studirao kompoziciju. Stanković je prvi srpski školovani kompozitor. Zahvaljujući moralnoj i materijalnoj pomoći porodičnih prijatelja, bračnog para Jelene i Pavla Riđičkog od Skribešća, 1850. godine otišao je na studije muzike u Beč. Kod uglednog dvorskog orguljaša, profesora Konzervatorijuma Simona Sehtera, među čijim je učenicima bio i Anton Brukner, izučavao je harmoniju i kontrapunkt i savladao osnove pijanističke tehnike. Interesovao se i za vino. Raskošan muzički život i poduke bečkog profesora obeležili su najznačajniji deo, ali i završetak Stankovićevog školovanja. Neizlečiva bolest, tuberkuloza, mladom umetniku je onemogućila željeno muzičko usavršavanje u Rusiji. U Sremskim Karlovcima proučavao je i beležio usmenom tradicijom sačuvano srpsko crkveno pojanje. Bio je horovođa Beogradskog pevačkog društva. Doprineo je da se za srpsku muziku zainteresuju strani kompozitori, posebno ruski, uključujući Čajkovskog ("Srpski marš", danas poznat kao "Slovenski") i Nikolaja Rimskog-Korsakova ("Fantazija na srpske teme"). Dela: "Pravoslavno crkveno pojanje u srpskoga naroda", šest svezaka "Srpskih narodnih pesama", koje je harmonizovao za hor, za glas i klavir, ili samo za klavir. Njegovi posmrtni ostaci preneti su iz Budimpešte februara 1940. u Aleju velikana na Novom groblju u Beogradu.

1831-1865

33
29.avgust 1831.

Majkl Faradej demonstrira elektromagnetnu indukciju u Kraljevskom društvu u Londonu. Nezavisno od Faradeja Džozef Henri 1832. godine takođe otkriva i demonstrira elektromagnetnu indukciju.
Septembar 1831
07-08.septembar 1831.

poljsko-ruski rat
_svg.jpg)
Slom poljskog ustanka - Posle trodnevne bitke ruske trupe pobeđuju poljske ustanike i ulaze u Varšavu na čelu sa generalom Paskevičem - Kongresna Poljska gubi suverenitet. Poljske ustanike predvodio je general Henrik Dembinjski. U bici poginulo je više od 9 000 Poljaka.
08.septembar 1831.

Krunisan Vilijam IV od Ujedinjenog Kraljevstva koji je nasledio na tronu kralja Džordža IV 26.juna 1830. Vladao je do smrti 20.juna 1837.godine.
12.septembar 1831.
Oktobar 1831
02.oktobar 1831.


Petar II Petrović Njegoš ustanovio perjanike i gvardiju, prve jedinice za održavanje reda i mira u Crnoj Gori, ovaj datum obeležava se kao Dan crnogorske policije.
09.oktobar 1831.
_svg.png)

Ubijen prvi predsednik Grčke Joanis Kapodistrijas, jedan od vođa borbe za nezavisnost od Osmanlijskog carstva. Godine 1831. Kapodistrijas je naredio da se zatvori Petrobej Mavromihalis, koji je bio vođa uspešnog ustanka protiv Turaka Mavromihalis je bio beg sa poluostrva Mani, jednog od najbuntovnijih delova Grčke – jedini deo koji je zadržao nezavisnost od Otomanskog carstva i predvodio uspešnu revoluciju. Hapšenje njihovog patrijarha bio je smrtni prestup za porodicu Mavromihalis, pa su Petrobejev brat Konstantin i sin Georgios Mavromihalis, rešili da ubiju Kapodistrijasa dočekavši ga jutra 09.oktobra ispred crkve Svetog Spiridona u Nafplionu. Neposredno po izvršenom atentatu Konstantisa je upucao general Fotomaras, koji je posmatrao scenu Kapodistrijasevog ubistva sa svog prozora. Georgios je uspeo da pobegne i sakrije se u francuskoj ambasadi da bi se posle nekoliko dana predao grčkim vlastima. Kasnije je osuđen na smrt pred vojnim sudom i streljan.

Od posledica izvršenog atentata umro prvi predsednik Grčke Joanis Kapodistrijas, jedan od vođa borbe za nezavisnost od Osmanlijskog carstva - ministar inostranih poslova Ruske imperije, ruski i grčki državnik i prvi guverner nezavisne Grčke. (Rođen: Kerkira-Krf/ Protektorat Ujedinjenog Kraljevstva Sjedinjene Države Jonskih Ostrva/Grčka 11.februar 1776. - Umro: Nafplion-Krf/Grčka 09.oktobar 1831.) Kapodistrijasovo učešće u politici započelo je mestom ministra Septinsularne republike početkom 19. veka. Nastavio je da služi kao ministar spoljnih poslova Ruske imperije kada je postao sve aktivniji u podršci grčkom ratu za nezavisnost. U službu ruskog cara stupio je 1809. i bio je predstavnik Rusije na Bečkom kongresu i šef ruske diplomatije od 1815. do 1822. Po povratku u Grčku učestvovao je u borbama za oslobođenje. Posle duge i zapažene karijere u evropskoj politici i diplomatiji, izabran je za prvog šefa države nezavisne Grčke na Trećoj nacionalnoj skupštini u Troezenu 1827. godine i služio je kao guverner Grčke između 1828. i 1831. Zbog svog značajnog doprinosa tokom svoje vladavine, priznat je kao osnivač moderne grčke države, arhitekta grčke nezavisnosti. Načinom vladavine, pošto je 1827. došao na vlast, izazvao je nezadovoljstvo pojedinih narodnih starešina koje su ga i ubile u atentatu.

1776-1831

55
20.oktobar 1831.




Uspostavljena Republika Nova Granada (Kolumbija, Panama i deo današnjeg Brazila), proistekla raspadom Velike Kolumbije koja je trajala u ovom obliku do 1858.godine. Velika Kolumbija, službeno Republika Kolumbija, bila je država u Južnoj Americi, koja je obuhvatala veći deo severa tog kontinenta, ali i južne delove Centralne Amerike. Proglašena je 1819. godine na kongresu u Angosturi, konsolidovana 1821, dok je formalno raspuštena 1831. godine. Velika Kolumbija je obuhvatala teritorije današnjih država Kolumbije, Venecuele, Ekvadora, Paname, zapada Gvajane i severa Perua i Brazila. Sredinom 1830-ih XIX veka neminovno je došlo do raspada Velike Kolumbije, kada je septembra 1831, venecuelanski kongres usvojio novi Ustav, koji je definiše kao suverenu državu, a gotovo istovremeno suverenost je ustanovio i Ekvador.
21.oktobar 1831.

poljsko-ruski rat
_svg.jpg)
Slomom završen Novembarski ustanak Poljaka protiv ruskih vlasti - okončan Poljsko-ruski rat pobedom Rusije.
28.oktobar 1831.

Majkl Faradej konstruisao rani oblik dinama.
29-31.oktobar 1831.

Neredi na Kraljičinom skveru u Bristolu (Engleska), u vezi sa kontroverzom zakona o velikoj reformi. Ugušeni su od strane vlasti i vojske 31. oktobra, uništeno je 100 objekata u centru grada. Procenjuje se da je najmanje 120 ljudi ubijeno dok će 31 demonstrant biti osuđen na smrt.
Novembar 1831
07.novembar 1831.


U Brazilu zabranjena trgovina robovima, koja se retko sprovodila tokom narednih decenija.
14.novembar 1831.

Umro nemački filozof Georg Vilhelm Fridrih Hegel, najistaknutiji predstavnik klasične nemačke idealističke filozofije. (Rođen: Štutgart/Vojvodstvo Virtemberg/Nemačka 27.avgust 1770. - Umro: Berlin/Kraljevina Pruska/Nemačka 14.novembar 1831.) Hegel je rođen u Štutgartu, glavnom gradu Vojvodstva Virtemberg u Svetom rimskom carstvu (danas jugozapadna Nemačka). Kršteni Georg Vilhelm Fridrih, bio je poznat kao Vilhelm svojoj užoj porodici. Njegov otac, Georg Ludvig Hegel (1733–1799), bio je sekretar poreske uprave na dvoru Karla Eugena, vojvode od Virtemberga. Hegelova majka, Marija Magdalena Luiza Hegel, rođena From (1741–1783), bila je ćerka advokata pri Visokom sudu pravde u Virtemberškom sudu Ludviga Albrehta Froma (1696–1758). Umrla je od žučne groznice kada je Hegel imao trinaest godina. Hegel i njegov otac takođe su se zarazili, ali su za dlaku preživeli. Njegov rad sinteza je nemačke filozofske misli. Hegel je bio pod uticajem Francuske revolucije i Napoleonovih ratova. Njegova slava počiva uglavnom na fenomenologiji duha, nauci logike i njegovom teleološkom prikazu istorije. Tvorac je sistema apsolutnog idealizma. Hegel svuda insistira da su razum i sloboda, iako su prirodni potencijali, istorijska dostignuća. Vođen delfijskim imperativom „spoznaj sebe“, Hegel predstavlja slobodno samoopredeljenje kao suštinu čovečanstva. Hegel je filozof doba idealizma, zastupnik apsolutnog idealizma i jedan od rodonačelnika moderne filozofije. Obrazovanje je stekao na protestantskom Bogoslovskom fakultetu Univerziteta u Tibingenu, gde je sklopio prijateljstvo sa budućim filozofom Fridrihom Šelingom i pesnikom Fridrihom Helderlinom. Veoma je cenio filozofiju Platona, Aristotela, Dekarta, Spinoze, Kanta i Rusoa i ideje francuske revolucije. Smatran je poslednjim velikim metafizičarem. Umro je kao žrtva epidemije kolere, koja se širila Berlinom u leto i jesen 1831. godine. Dela: "Fenomenologija duha", "Filozofija istorije", "Nauka logike", "Estetika", "Filozofija religije", "Enciklopedija filozofskih nauka", "Filozofska propedevtika", "Osnovne crte filozofije prava ili prirodno pravo i nauka o državi u osnovnim konturama".

1770-1831

61
16.novembar 1831.

prvi osmansko-egipatski rat
_svg.webp)
Egipatska invazija Sirije, Ibrahim Paša započeo opsadu Akre prethodno zauzevši Gazu, Jafu, Jerusalim i Haifu. Tokom Egipatske krize koja je trajala od 1831. do 1841.godine vođena su dva osmansko-egipatska rata i to Prvi od 1831-1833.godine i Drugi od 1838-1841.godine. Povod za izbijanje prvog rata bilo je odbijanje Turske da ispuni svoje obećanje dato Muhamedu Aliju kao naknadu za pružanje pomoći u gušenju Grčkog ustanka. Turci su Muhamedu obećali Siriju na upravu. Zbog toga je Muhamed poslao svoga sina Ibrahim-pašu da osvoji Siriju. Egipatska kriza je završena pobedom Egipta i priključenjem Alepskog i Sirijskog elajeta Muhamedovoj državi.


Umro pruski general Karl Marija fon Klauzevic, jedan od najpoznatijih vojnih teoretičara XIX veka, koji je glavne ideje o ratnoj strategiji i taktici izložio u delu "O ratu". (Rođen: Burg/Kraljevina Pruska/Nemačka 01.jun 1780. - Umro: Breslau (Vroclav)/Kraljevina Pruska/Poljska 16.novembar 1831.) Klauzevic je rođen kao četvrti i najmlađi sin porodice koja je polagala pravo na plemićki status koji je Karl prihvatio. Klauzevicova porodica je tvrdila da potiče od barona Klauzevica u Gornjoj Šleziji. Klauzevic je stupio u prusku vojnu službu sa dvanaest godina kao kaplar, da bi na kraju stekao čin general-majora. Njegova nedovršena knjiga "O ratu" smatra se klasičnim delom na temu veštine ratovanja. Isticao je "moralne" (u današnjem značenju psihološke) i političke aspekte rata. Klauzevic je bio realista u nekim pogledima, dok je u nekim aspektima bio romantičar. Takođe se u velikoj meri oslanjao na racionalističke ideje evropskog prosvetiteljstva. Njegova razmišljanja su često opisivana kao hegelijanska zbog njegove dijalektičke metode. Iako je verovatno lično poznavao Hegela, ostaje nejasno da li je bio pod njegovim uticajem. Tvrdio je da se rat ne može svesti na mape, geometriju i grafikone. Klauzevic je skovao mnogo aforizme, od kojih je najpoznatiji „Rat je nastavak politike drugim sredstvima”. Zbog neslaganja s politikom vodećih krugova Pruske prema francuskom caru Napoleonu I, protiv kojeg se borio u više bitaka, od 1812. do 1814. nalazio se u službi Rusije. Umro je od posledica kolere koja je harala Evropom.

1780-1831

51
17.novembar 1831.



Ekvador i Venecuela se otcepljuju od Velike Kolumbije.
19.novembar 1831.

Rođen američki državnik Džejms Ejbram Garfild, predsednik SAD, protivnik ropstva - drugi predsednik SAD nakon Linkolna nad kojim je izvršen atentat. (Rođen: Moreland Hils/Ohajo/SAD 19.novembar 1831. - Umro: Elberon/Nju Džersi/SAD 19.septembar 1881.) Garfild je rođen u siromaštvu u brvnari i odrastao je u severoistočnom Ohaju. Rođen je kao najmlađe od petoro dece. Otac mu je umro kada je on imao samo 18 meseci pa ga je odgajala majka. Osnovno obrazovanje je stekao u seoskoj školi. Radio je kao nastojnik, zvonar i stolar kako bi se izdržavao. Nakon što je 1856. diplomirao na Vilijams koledžu, studirao je pravo i postao advokat. Započeo je svoju političku karijeru kao govornik podrške republikanskoj partiji u njihovoj borbi protiv ropstva. Izabran je za republikanskog člana Senata države Ohajo 1859. godine. Na toj poziciji bio je do 1861. Protivio se secesiji Konfederacije u američkom građanskom ratu u kojem je bio general-major. Na predsedničkim izborima 1880.godine uspeo je poraziti izrazitog favorita 18. predsednika po redu, Granta, slavnog generala iz građanskog rata. U Republikanskoj stranci vladao je žučni sukob između dve struje, Polutana i Nepokolebljivih. Polutani su se zalagali za pomirljiv stav prema poraženom Jugu za razliku od Nepokolebljivih. Garfild je bio na čelu Polutana nasuprot Grantu koji je predvodio Nepokolebljive. 02.jula 1881.godine, dok se sa suprugom šetao ulicama Vašingtona, Garfilda je upucao fanatični pristalica frakcije Nepokolebljivih. Garfild je preživeo metke, ali ne i nestručno lečenje. Dva meseca kasnije je umro od posledica ranjavanja. Njegov predsednički mandat je ostao upamćen kao najkraći nakon Vilijama Henrija Harisona. Trajao je nešto više od šest meseci. Garfildova smrt je okončala postojanje Nepokolebljivih pa je novi predsednik Čester Artur pod pritiskom javnosti morao sprovesti u delo Garfildove reforme. Čuveni strip Garfild je dobio ime po njemu.

1831-1881

49
21-23.novembar 1831.

Počinje prva oružana pobuna lionskih tkača svile, radnici zauzeli grad Lion - desetak dana kasnije pobunu ugušio bez krvi maršal Soult. Sumorno stanje privrede 1831. drastično je smanjilo potražnju za svilenom robom. Plate su se stalno smanjivale. Pošto su propali pregovori kojima se tražilo uspostavljanje fiksne cene svile, tj. sprečio njen dalji pad, u Lionu radnici su zauzeli utvrđenu policijsku kasarnu u Bon-Pasteru, pljačkajući arsenal oružja. Napadnuto je više jedinica Vojne i Narodne garde. Pešadija je pokušala da ih zaustavi, ali je bila prinuđena da se povuče pod tučom crepova i metaka. Nacionalna garda, od koje je većina regrutovana iz redova kanuta, promenila je stranu, pridruživši se ustanicima. Posle krvave bitke u kojoj je stradalo oko 600 (100 mrtvih, 263 povređenih na strani vojske, 69 mrtvih, 140 povređenih na strani civila), ustanici su zauzeli grad i formirali privremenu vladu. Vlasti Francuske su poslale maršala Soulta, veterana Napoleonovih ratova, na čelu vojske od 20.000 vojnika da uspostavi red. Soult je uspeo da ponovo zauzme grad bez ikakvog krvoprolića i bez kompromisa sa radnicima. Iako su neki radnici uhapšeni, svi su na kraju oslobođeni. Pobuna je završena ukidanjem minimalne cene i ništa boljim uslovima rada.